وریز وجوهات
- مراسم عزاداری حضرت سید الشهدا علیه‌السلام همانند سال‌های گذشته و با شکوه‌تر برگزار خواهد شد. - وظیفه مبلّغان حوزه علمیه در ترویج مکارم اخلاق در بین مردم بسیار سنگین و مهم است. - احیای امر به معروف و نهی از منکر، زمینه‌ساز رفع نواقص جامعه است...
جمعه: 30/شهر/1397 (الجمعة: 10/محرم/1440)

دو بال علم و اخلاق

اگر علم بدون عمل و اخلاق باشد بسا مضر مي‌شود و به‌جاي اینکه براي انسان مفيد باشد حجت بر انسان مي‌شود بايد با هر دو بال پروازهاي بلند داشته باشيد.

اينکه فرموديد راجع به اخلاق مطلبي عرض کنم، بنده خودم را قابل نمی‌دانم، علاوه بر اين در هر بعدي که بخواهيد خودتان را بسازيد همين‌که آيات قرآن و روايات را مطالعه کنيد کافي است، ما چيزي کم نداريم قرآن مي‌فرمايد:

 

 ﴿وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِينَ يَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْناً وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَاماً﴾.[1]

و يا آيات سورۀ حجرات:

 ﴿وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضاً أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَنْ يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتاً فَكَرِهْتُمُوهُ﴾.[2]

همۀ دستورات اخلاقي در قرآن و روايات هست و لازم نيست انسان جاي ديگر برود، بگويد در سيروسلوک اين را ببينم يا کسي را پيدا کنم که معلّم باشد و راه را به ما نشان دهد.

سيروسلوک به اين معاني که امروز بعضي عنوان مي‌کنند صحيح نيست. پيشوايان ما و رهبران ما همان محمد و آل محمد^ هستند و هرچه بخواهيد در قرآن و احاديث هست. صفات پسنديده و ذميمه را معرفي کرده‌اند، اخلاق، عبادت، آداب عبادت، حتي در مسائل جزئي هم چيزي فروگذار نکرده‌اند.

والسلام عليکم ورحمة الله وبرکاته

 

 

 

[1]. فرقان، ٦٣. «بندگان خدای رحمان کسانی‌اند که با آرامش و بی‌تکبر بر زمین راه می‌روند و هنگامی که جاهلان آنان را مخاطب سازند به آنها سلام می‌گویند».

[2]. حجرات، ١٢. «و هیچ یک از شما دیگری را غیبت نکند، آیا کسی از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده خود را بخورد؟ همه شما از این امر کراهت دارید».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: