وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
يكشنبه: 15/تير/1399 (الأحد: 14/ذو القعدة/1441)

71
اهمیت پزشکی و ضرورت رعایت
اخلاق اسلامی و حفظ حجاب[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

من تشکر می‌کنم از اظهار لطف شما و اميدوارم خداوند متعال زحماتي را که متحمل شديد براي زيارت حضرت معصومه÷ و مسجد جمکران، قبول فرمايد و ارتباط شما با اهل‌بیت(ع) و خصوصاً با حضرت وليّ عصر# برقرار باشد، اميدوارم بتوانيد خودتان را طوري بسازيد که هم سعادت شخصي خود را تأمين کرده باشيد و هم بتوانيد خدمتگزار جامعه باشيد و با ملاحظۀ تمام دستورات و برنامه‌های اسلام نمونه باشيد.

اصل مطلب اين است که انسان کارهايي را که انجام می‌دهد و راهي را که می‌رود راه خدا باشد و منتهي به رضاي خداوند متعال شود، بالاخره انسان در اين دنيا عمرش تمام مي‌شود و اين زندگي را به يک چيزي می‌فروشد گاه مي‌شود که به يک بهاي ‌اندکي می‌فروشد و آخر کار هيچ چيز دستش را نگرفته است و با خسارت کامل از دنيا می‌رود، گاهي هم خودش را به يک معاني و حقايقي فروخته است و بعد می‌فهمد که خيلي بيشتر از آنچه تصور می‌کرد، سود برده است.

حضرت اميرالمؤمنين(ع) می‌فرمايند:

 

«أَلا حُرٌّ يَدَعُ هَذِهِ اللُّمَاظَةَ لأَهْلِهَا إِنَّهُ لَيْسَ لأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلا الْجَنَّةَ فَلا تَبِيعُوهَا إِلا بِهَا».[2]

يعني براي عمر شما و زندگي شما و اين نعمت‌هايي که خدا به شما داده است ثمني غير از بهشت نيست، به هرچه بفروشيد مغبون شده‌ايد مگر اینکه به خدا بفروشيد، به بهشت خدا بفروشيد.

 

[1]. دیدار دانشجويان دختر دانشگاه علوم پزشکي قزوين با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 16 فروردين سال 1388.

[2]. نهج البلاغه، حکمت٤٥٦ (ج4، ص105). «آيا آزادمردي نيست که اين دنيا را به اهلش واگذارد؟ براي جان‌هاي شما بهايي نيست جز بهشت، پس نفروشيد مگر به آن».

نويسنده: