وریز وجوهات
دسته بزرگ عزای فاطمی علیهاالسلام السّلام علیک أیّتها الصّدیقة ‌الشّهیدة به‌مناسبت ایّام شهادت مظلومانه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها، مراسم عزاداری با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام در دفتر...
يكشنبه: 6/اسف/1396 (الأحد: 9/جمادى الآخر/1439)

69
وظایف زنان در مورد حجاب و عفت[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

﴿يَا أَيَّهَا النَّبِيّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَينَ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُوراً رَحِيماً﴾.[2]

اوّلاً ايام مبارکۀ عيد سعيد غدير را خدمت شما تبريک عرض می‌کنم و اميدوارم همه در خط ولايت حضرت اميرالمؤمنين(ع) ثابت‌قدم بمانيم و در تأسّي به رفتار و سيره و روش آن حضرت موفق باشيم و بدانيم خير و سعادت انسان در همين است که انسان راه آن حضرت را گرفته باشد و تأسّي به آن حضرت داشته باشد و احکام و دستورات اسلام را رعايت کند.

امروز که برنامه‌های منحرف‌کننده و اختلاط زن و مرد پيش می‌آيد بايد در مقابل، چنين خواهراني باشند که متمسّک به دين و حجاب و تعليمات اسلام باشند. اميدوارم که اين روش شما و راهنمايي‌هاي شما در ساير خانم‌ها مؤثر باشد.

چگونگي ارتباط زن و مرد را قرآن مشخص کرده است. قرآن مي‌گويد:

﴿وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعاً فَاسْأَلُوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ ذَلِكُمْ أَطْهَرُ

 

لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ﴾.[3]

اگرچه آيه راجع به زن‌هاي حضرت رسول| است اما در اين جهت فرق نمي‌کند که مي‌فرمايد:

﴿ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ﴾.[4]

وضع ارتباط زن و مرد بايد به صورتي باشد که دل زن و مرد از وسوسه‌هاي شيطاني پاک‌تر بماند، اين همان معنایي است که از حضرت زهرا(س) روايت شده است.[5]

البته بايد امربه‌معروف و نهي‌ازمنکر به صورتي نباشد که ديگران در مقابل انسان موضع‌گيري کنند و مزاحمت‌ها و معارضه‌ها ايجاد شود، بلکه همان‌طور که قرآن مي‌فرمايد:

﴿فَقُولَا لَهُ قَوْلاً لَيّناً﴾.[6]

همين حضور شما در جامعه با اين حجاب حجت است و بسياري را متنبّه مي‌کند.

اميدوارم اين برنامه‌ها گسترش پيدا کند.

البته به صورتي باشد که اشخاصي که خوش ندارند جامعه و مخصوصاً زن‌ها بر اساس تربيت‌هاي اسلامی‌ حرکت داشته باشند بهانه پيدا نکنند. اشخاصي که می‌خواهند کرامت و مقام زن را از بين ببرند و همان وضعيت غرب و غرب‌گرایي‌ها را رواج دهند آنها به اين مطالبي که در اسلام به آن کمال اهميت داده مي‌شود اعتنا نمي‌کنند و جزء فرهنگشان نيست. چيزهایي که در بين ما و محيط اسلام کمال قباحت دارد پيش آنها ممکن است خيلي خوب باشد.

اميدوارم برنامه‌های شما آثار خوبي براي جامعه داشته باشد. مواظب باشيد با متانت و تدبير، تعليمات اسلام را احيا کنيد.

 

از صد سال پيش دشمنان می‌خواستند با حجاب معارضه کنند. مصطفي کمال پاشا به يک شکل، امان الله خان در افغانستان و رضاخان در ايران به شکل ديگر.

امروز تبليغات سوء بسيار است، اميدوارم بتوانيد حجاب حقيقي اسلام را از اين غربت بيرون آوريد.

 

[1]. دیدار دارالعلم سيدةالنساء(س) اصفهان و دانش‌آموزان مدرسۀ راهنمایي دخترانه عصمت گلپايگان با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 24 خرداد 1388.

[2]. احزاب، ٥٩. «ای پیامبر به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: روسری‌های بلند خود را بر خویش فرو افکنند، این کار برای اینکه [آنها به عفیف بودن] شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است و خداوند همواره غفور و رحیم است».

[3]. احزاب، ٥٣. «هنگامی ‌که چيزي از وسائل زندگي را از آنها می‌خواهيد از پشت پرده بخواهيد، اين کار براي پاکي دل‌هاي شما و آنها را بهتر است».

[4]. احزاب، ٥٣.

[5]. طبرسی، مکارم الاخلاق، ص233؛ متقی هندی، کنز العمال، ج16، ص602؛ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج20، ص67، ح25054، ص232، ح25510؛ مجلسی، بحار الانوار، ج43، ص54.

[6]. طه، ٤٤. «با نرمی با او سخن بگویید».

موضوع: 
نويسنده: