وریز وجوهات
حلم و صلح احیاگر دین نوشتار‌های آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله‌الوارف شخصيّت والاي حضرت امام حسن مجتبي عليه‌السلام   شخصيّت والاي حضرت امام حسن مجتبي عليه السلام آن پيشواي عاليقدر، بسيار عظيم‌تر از آن است كه امثال حقير بتوانيم...
شنبه: 4/خرد/1398 (السبت: 20/رمضان/1440)

اميرالمؤمنين(ع) صراط و ميزان

يکي از معاني، صراط و ميزان اميرالمؤمنين(ع) است[1] در بعضي از زيارات آن حضرت آمده است.

«السَّلامُ عَلَى مِيزَانِ‏ الأَعْمَالِِ».[2]

 

اگر مردم بخواهند استقامت راه خود را تشخيص دهند و بفهمند در خط خدا و اسلام هستند، ميزان، اميرالمؤمنين(ع) است. قرآن مي‌فرمايد:

﴿وَ أَنَّ هذَا صِرَاطِي مُسْتَقِيماً فَاتَّبِعُوهُ وَ لَا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِكُمْ عَنْ سَبِيلِهِ ذَلِكُمْ وَصَّاكُمْ بِهِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ﴾؛[3]

منظور از اين صراط، اميرالمؤمنين(ع) است، يعني او را اطاعت و تبعيت کنيد.[4]

﴿ وَ لَا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ ﴾؛

دنبال راه‌ها و مکتب‌هاي ديگر نباشيد که اسباب تفرقه و جدایي شما مي‌شود، و شما را از راه خداوند متعال دور مي‌کند و باز مي‌دارد.

بايد همه سعي کنيم در کار و کسب، زندگي، معاش، سياست و حکومت صراط اميرالمؤمنين(ع) را اتخاذ کنيم، و در اين صراط ثابت‌قدم بمانيم. مرحوم والد اشعاري دارند، می‌فرمايند:

هُوَ الصِّرَاطُ هُوَ الجَْنَّةُ هَوَ المِْيزَانُ هُوَ النَّعِيمُ هُوَ الرُّوضَةُ هُوَ الْکَوْثَرُ

ميزان اعمال همه، آن حضرت هستند، اعمال مردم روز قيامت به وجود اميرالمؤمنين(ع) شناخته و وزن می‌شود، در دنيا هم همين‌طور است، اگر مردم بخواهند وزن و ارزش اعمال خود را بدانند بايد خود را با اعمال اميرالمؤمنين(ع) بسنجند.

فضائل اميرمؤمنان(ع) که در کتب اهل سنت آمده است قابل احصاء و شماره نيست، در روايتي آمده است که:

«کسي از صراط عبور نمي‌کند مگر اینکه جواز عبور خود را از علي بن ابي‌طالب داشته باشد».[5]

 

و اين جواز با عمل گرفته مي‌شود.

«إنَّ الشّيعَةَ مَنْ شَايَعَ عَليّاً».[6]

بايد اميرالمؤمنين(ع) را مشايعت کنيم، هويت ديني و تشيع خودمان را حفظ کنيم، مبادا از دنيا برويم درحالي‌که هويت اسلامي‌مان را از دست داده باشيم يا کم‌رنگ شده باشد.

﴿فَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ‏﴾[7]

 

[1]. بحرانی، البرهان، ج٢، ص498.

[2]. مشهدی، المزار، ص184 ـ 185؛ مجلسی، بحار الانوار، ج97، ص287، 330. «سلام و درود بر امیرمؤمنان علی(ع) که میزان سنجش عمل‌ها است.»

[3]. انعام، ١٥٣. «این راه مستقیم من است، از آن پیروی کنید و از راه‌های دیگر که شما را از راه وی پراکنده می‌سازد پیروی نکنید، اینها است که خدا شما را به آن سفارش نمود، شاید پرهیزکاری پیشه کنید».

[4].  مجلسی، بحار الانوار، ج٢٤، ص١٥ ـ 16.

[5]. خطیب بغدادي، تاريخ بغداد، ج10، ص355؛ خوارزمی، المناقب، ص319 ـ 320؛ طبری، بشارة المصطفی، ص196، 201، 231، 420؛ قندوزی، ینابیع المودّه، ج2، ص162 ـ 163، 404؛ ج3، ص230.

[6]. مجلسی، بحار الانوار، ج ٨، ص ٢٦٣. «به درستی که شیعه کسی است که پیرو امام علی(ع) باشد»

[7]. بقره، ١٣٢. «جز به آیین اسلام از دنیا نروید».

نويسنده: