وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم انا لله و انا الیه راجعون جناب حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ علیرضا حدائق دامت تاییداته رحلت والد معظم آیت‌الله آقای حاج شیخ محمد رضا حدائق رضوان الله تعالی علیه را به جنابعالی و بیت مکرم آن فقید سعید و علما و فضلای حوزه...
پنجشنبه: 28/تير/1397 (الخميس: 6/ذو القعدة/1439)

تسليم حکم خدا همانند ابراهيم و اسماعيل

اينها که احکام خداي متعال را زير سؤال می‌برند، يکجا را می‌گويند نه، يکجا را می‌گويند آري، اين با تسليم سازگار نيست انسان بايد تسليم محض باشد مثل حضرت ابراهيم که به اسماعيل گفت:

﴿يَا بُنَيَّ إِنِّي أَرَى فِي الْمَنَامِ أَنِّي أَذْبَحُكَ فَانْظُرْ مَاذَا تَرَى﴾.

«پسرم من در خواب ديدم که بايد تو را ذبح کنم، تو چه مي‌گویي؟»

﴿قَالَ يا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِي إِنْ شَاءَ اللّٰهُ مِنَ الصَّابِرِينَ﴾.[1]

«گفت: پدرم، هرچه دستور داري اجرا کن، به خواست خدا مرا از صابران خواهي يافت.»

انسان بايد اين‌گونه تسليم باشد، اسماعيل نگفت: آقا يعني چه؟ سر مرا ببري که چه؟ شايد اين حکم از خدا نباشد.

در امر دين بايد انسان نسبت به احکام خدا تسليم باشد، همۀ احکام الهي براي مصلحت بشريت است، بالاتر از مکتب اسلام چيزي براي سعادت بشريت نيست.

 

اميدوارم همه ملتزم به احکام خدا باشيد و ديگران را هم دعوت کنيد به پاسداري از احکام اسلام، در خانواده، در محيطي که هستيد در بين خويشاوندان.

به زن‌ها و مردها بگویيد که امتحانات همیشه است، فتنه‌ها بسيار است، انسان بايد در اين فتنه‌ها ثابت‌قدم باشد، در روايت در مورد امام زمان# مي‌فرمايد:

«ذَلِكَ الَّذِي يَغِيبُ عَنْ شِيعَتِهِ وَأَوْلِيَائِهِ غَيْبَةً لا يَثْبُتُ فِيهَا عَلَى الْقَوْلِ بِإِمَامَتِهِ إِلا مَنِ امْتَحَنَ اللهُ قَلْبَهُ بِالإِيمَانِ».[2]

آن حضرت غيبتش آن‌قدر طولاني مي‌شود که باقي نمی‌ماند بر عقيده به امامتش مگر کسي که خداوند دلش را به ايمان امتحان کرده باشد.

می‌بينيد جلوه‌هاي متاع دنيا روزبه‌روز زيادتر و فريبنده‌تر می‌شود، اگر کسي بخواهد در مقابل اينها دينش را نگه دارد بايد خيلي استقامت ديني داشته باشد همان‌طور که قرآن مي‌فرمايد:

﴿وَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ﴾.[3]

 

[1]. صافات، ١٠٢.

[2]. صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ج1، ص174.

[3]. شوري، ١٥. «و آنچنان که مأمور شده‌ای استقامت نما».

موضوع: 
نويسنده: