وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحيم حادثه ناگوار و دلخراش جان باختن تعدادی از فرزندان عزیز کشورمان، دریانوردان غیور و فداکار هنگام انجام وظیفه، موجب تأثر و تأسف گردید‌. این مصیبت، بسیار سخت و سنگین است و فقط باید از خداوند متعال استمداد نمود که به...
جمعه: 29/دى/1396 (الجمعة: 2/جمادى الأول/1439)

49
تعليم و تربيت و جايگاه معلّم در اسلام[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد لله الذي جعلنا من المتمسکين بولاية أمير المؤمنين(ع) والأئمّة(ع)

﴿الْيوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِيناً﴾.[2]

عيد سعيد غدير را خدمت شما عزيزان تبريک عرض می‌کنم اميدوارم همه در خط ولايت اميرالمؤمنين(ع) و در اقتدا به رفتار و سيرۀ اميرالمؤمنين(ع) و مکتب ولايت اميرالمؤمنين(ع) موفق باشيد، و بتوانيد در اين زمان ديگران را هم در اين مکتب وارد کنيد و يا اینکه حضورشان را شفاف‌تر کنيد مخصوصاً دانش‌آموزاني که تحت تربيت شما قرار دارند.

اين کار بسيار بزرگي است، وظيفۀ بسيار سنگيني به عهدۀ شما گذاشته شده است، اينکه تربيت يک نفر را به عهدۀ انسان بگذارند و انسان را مسئول تربيت او قرار دهند، چه تربيت آموزشي يا پرورشي، علمی ‌يا اخلاقي وظيفه بسيار بزرگي است.

اوّلاً بايد بدانيد مقام تعليم و تربيت مقام بسيار بزرگي است. خداوند متعال مي‌فرمايد:

 

﴿لَقَدْ مَنَّ اللّٰهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ يَتْلُو عَلَيهِمْ آياتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ﴾.[3]

 

[1]. دیدار معلّمان و دبيران دبيرستان‌ها و مراکز پيش‌دانشگاهي شاهد منطقه 4 تهران با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 30 آبان 1387.

[2]. مائده، ٣. «امروز دین شما را کامل کردم؛ و نعمت خود را بر شما تمام نمودم؛ و اسلام را به‌عنوان آیین (جاودان) شما پسندیدم».

[3]. آل‌عمران، ١٦٤. «خداوند بر مؤمنان منت نهاد هنگامی ‌که در ميان آنها پيامبري از خودشان برانگيخت که آيات او را بر آنها بخواند و آنها را پاک کند و کتاب و حکمت بياموزد».

نويسنده: