وریز وجوهات
روز یکشنبه 17 جمادی الأولی 1439 هـ.ق، مدیرکل و معاونان کمیته امداد استان قم با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، از توصیه‌های معظّم‌له بهره‌مند شدند. در ابتدای این دیدار، آقای میر شکار مدیر کل کمیته امداد استان...
يكشنبه: 6/اسف/1396 (الأحد: 9/جمادى الآخر/1439)

46
اهميت امر به معروف و نهی از منکر
در تعلیم و تربیت[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

﴿وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ﴾؛[2]

﴿كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ﴾.[3]

اوّلاً شهادت حضرت امام محمد باقر× را به پيشگاه حضرت وليّ عصر#و بعد خدمت شما عزيزان که تشريف آورديد و بنده را به زيارت خودتان نائل ساختيد تسليت عرض می‌کنم. اميدوارم خداوند همه شما را در خط ولايت اهل‌بيت^ و تأسّي به سيره و رفتار و کردار آنها و استفاده از معارف و علوم بي‌پاياني که از آنها باقي مانده است موفق دارد.

سعادت حقيقي و واقعي اين است که انسان در خطوط معنوي و اخلاقي رشد پيدا کند و به کمال برسد.

امام محمد باقر(ع) مي‌فرمايد:

 

«الْكَمَالُ كُلُّ الْكَمَالِ التَّفَقُّهُ فِي الدِّينِ وَالصَّبْرُ عَلَى النَّائِبَةِ وَتَقْدِيرُ الْمَعِيشَةِ».[4]

تمام کمال اين است که انسان دانش و بينش و فهم و بصيرت در دين پيدا کند، دين را بشناسد، معارف اسلام را بشناسد، خدا و پيغمبر اکرم(ص) و ائمه طاهرين(ع) مخصوصاً امام زمان خود را بشناسد، احکام و وظایف و تکاليفي را که خداوند براي او مقرر کرده بشناسد و در اين امور با بصيرت باشد. اگر در اينجا کميت انسان لنگ شد و آن فقه و بصيرتي که بايد در دين پيدا کند نداشته باشد در جاهاي ديگر موفقيتي نصيب او نمي‌شود همه چيز معلول معرفت است نماز هم بايد از روي علم و بصيرت و دانستن احکام آن باشد همۀ امور وابسته به معرفت انسان به دين و دين‌شناسي است.

 

[1]. دیدار مربيان عقيدتي سپاه پاسداران به‌مناسبت دهۀ فجر با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 14 آبان 1387.

[2]. آل‌عمران، ١٠٤. «باید از میان شما جمعی دعوت به نیکی، و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر کنند».

[3]. آل‌عمران، ١١٠. «شما بهترین امتی هستید که برای مردم آفریده شده‌اید؛ امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر می‌کنید».

[4]. کلینی، الکافي، ج١، ص٣٢؛ ابن‌شعبه حرانی، تحف العقول، ص292؛ مجلسی، بحار الانوار، ج75، ص172. «کمال تمام به دست آوردن دانش در دین و صبر و شکیبایی بر بلا و اندازه داشتن در معیشت و زندگی است.»

نويسنده: