وریز وجوهات
دسته بزرگ عزای فاطمی علیهاالسلام السّلام علیک أیّتها الصّدیقة ‌الشّهیدة به‌مناسبت ایّام شهادت مظلومانه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها، مراسم عزاداری با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام در دفتر...
يكشنبه: 6/اسف/1396 (الأحد: 9/جمادى الآخر/1439)

سفرهاي دشوار علمای گذشته

علمایي که در گذشته بودند با زحمات و دشواري‌هايي روبرو بودند که انسان نمی‌تواند تصور کند چگونه به اين مراحل بزرگ و بلند رسيدند مثلاً صدوق& چگونه بوده است؟ چگونه اين مسافرت‌ها را طي کرد؟ چه کسي مخارج آن سفرها را می‌داد؟ از کجا می‌آوردند؟ با چه زحمات و مشقاتي روبرو بودند؟ براي اینکه احاديث را حفظ کنند و فرا بگيرند محدثي از کجا حرکت می‌کرد و به کجا می‌رفت. با آن‌همه دشواري‌ها، اخبار و احاديث و معارف را نگه داشتند و امروز بسيار ساده به دست ما افتاده است.

با اين کتاب‌ها و مطالبي که امروز در اختيار ما هست ما بايد خيلي بيشتر از آنها تلاش کنيم، خصوصاً در جنبه‌هاي علمی ‌و سعي کنيم علم ما فراخور وضعيت زمان و احتياجات باشد نه به اين معنا که کسي در احکام تصرف کند نه، بلکه مطابق با شبهه‌هایي که هست خودمان را آماده کنيم تا بتوانيم حدود و ثغور اسلام را نگه داريم.

تشکيل اين جلسات بسيار خوب است مخصوصاً اگر برنامه‌اي باشد که هر هفته کسي صحبت کند، مثلاً قرار بگذارند هفتۀ ديگر در فلان موضوع کلامی ‌فلان شخص صحبت کند، مثلاً در مورد اسماعيليه که اين فرقه چيست؟ يا در مورد صوفيه يا موضوعات ديگر، اين کار راهي است براي اینکه اين مباحث در حوزه رايج شود، وقتي برنامه‌ريزي شد، شخصي که بنا هست صحبت کند مطالعه مي‌کند، کتاب‌هایي که مربوط به اين موضوع است می‌بيند و هفتۀ بعد تحويل می‌دهد، هم ديگران استفاده مي‌کنند و هم براي خودش بسيار مفيد است.

من تشکر می‌کنم و دعا می‌کنم خداوند متعال شما را از انصار امام زمان# قرار دهد و همه بتوانيد رضايت خاطر حضرت وليّ عصر# را فراهم کنيد و ايشان از شما خشنود و راضي باشند. مطلب همين است و غير از اين نيست.

 

موضوع: 
نويسنده: