وریز وجوهات
  ورود به مکّه پس از ورود به مكه مكرمه كه حدود ساعت هشت روز جمعه بود مستقيماً به منزلي كه در اختيار گروه، گذارده شده و در محل معابده بود رفتيم. بيشتر برادران پس از مختصري استراحت براي طواف و نماز طواف وسعي و تقصير به اتفاق عالم كاروان به...
دوشنبه: 3 / 07 / 1396 ( )

موقعيت زن قبل از اسلام

قبل از ظهور اسلام، زن موقعيتي نداشت، در وضعيتي بود که قرآن مجيد مي‌فرمايد:

﴿وَ إِذا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالْأُنْثى‏ ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدّا وَ هُوَ كَظِيمٌ‏ * يَتَوَارى‏ مِنَ الْقَوْمِ مِنْ سُوءِ مَا بُشِّرَ بِهِ أَ يُمْسِكُهُ عَلَى‏ هُونٍ أَمْ يَدُسُّهُ فِي التُّرابِ أَلا ساءَ ما يَحْكُمُونَ﴾.[1]

وقتي نور اسلام عالم را روشن کرد و وحي بر حضرت رسول(ص) نازل شد، قرآن مجيد کشتن دختران را از بزرگ‌ترين جنايات بشري معرفي کرد:

﴿وَ إِذَا الْمَوْؤُدَةُ سُئِلَتْ‏ْ * بِأَيِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ‏﴾.[2]

در اثر تبليغات قرآن، بانوان در جامعه به مقام خودشان رسيدند، ولي خط بايد خط دين و اسلام باشد و همه بايد به اصول و مباني و احکام اسلام ملتزم باشيم.

اميدوارم جامعۀ ما مخصوصاً خواهران دانشگاهي ما متوجه کساني باشند که دعوت‌هاي سوء دارند، مطالب و مقاصد ديگري دارند، می‌خواهند ما را از هويت اسلامی ‌و استقلال ديني خودمان ساقط کنند. وقتي خانمی‌چادر دارد از همۀ زن‌ها بالاتر است و بايد افتخار کند.

 

[1]. ‌نحل، ٥٨ - ٥٩. «هرگاه به يکي از آنها بشارت دهند دختر نصيب تو شده، صورتش سياه مي‌شد و خشمگين مي‌گردید، از قوم و قبيله خود به‌خاطر بشارت بدي که به او داده شده متواري مي‌گردد (و نمي‌داند) آيا او را با قبول ننگ نگه دارد، يا در خاک پنهانش کند؟».

[2]. ‌تکوير، ٨ - ٩. «و در آن هنگام که از دختران زنده‌به‌گور سؤال شود، که به کدامين گناه کشته شدند؟».

موضوع: 
نويسنده: