وریز وجوهات
شخصيّت والاي حضرت امام حسن مجتبي عليه السلام آن پيشواي عاليقدر، بسيار عظيم‌تر از آن است كه امثال حقير بتوانيم با نگارش مقاله‌‌ای آن را شرح دهيم يا درباره آن كتابی بنگاريم.  از نگاه دانشمندان اهل سنّت علاوه بر دانشمندان و نويسندگان بزرگ...
پنجشنبه: 1 / 04 / 1396 ( )

موقعيت زن قبل از اسلام

قبل از ظهور اسلام، زن موقعيتي نداشت، در وضعيتي بود که قرآن مجيد مي‌فرمايد:

﴿وَ إِذا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالْأُنْثى‏ ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدّا وَ هُوَ كَظِيمٌ‏ * يَتَوَارى‏ مِنَ الْقَوْمِ مِنْ سُوءِ مَا بُشِّرَ بِهِ أَ يُمْسِكُهُ عَلَى‏ هُونٍ أَمْ يَدُسُّهُ فِي التُّرابِ أَلا ساءَ ما يَحْكُمُونَ﴾.[1]

وقتي نور اسلام عالم را روشن کرد و وحي بر حضرت رسول(ص) نازل شد، قرآن مجيد کشتن دختران را از بزرگ‌ترين جنايات بشري معرفي کرد:

﴿وَ إِذَا الْمَوْؤُدَةُ سُئِلَتْ‏ْ * بِأَيِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ‏﴾.[2]

در اثر تبليغات قرآن، بانوان در جامعه به مقام خودشان رسيدند، ولي خط بايد خط دين و اسلام باشد و همه بايد به اصول و مباني و احکام اسلام ملتزم باشيم.

اميدوارم جامعۀ ما مخصوصاً خواهران دانشگاهي ما متوجه کساني باشند که دعوت‌هاي سوء دارند، مطالب و مقاصد ديگري دارند، می‌خواهند ما را از هويت اسلامی ‌و استقلال ديني خودمان ساقط کنند. وقتي خانمی‌چادر دارد از همۀ زن‌ها بالاتر است و بايد افتخار کند.

 

[1]. ‌نحل، ٥٨ - ٥٩. «هرگاه به يکي از آنها بشارت دهند دختر نصيب تو شده، صورتش سياه مي‌شد و خشمگين مي‌گردید، از قوم و قبيله خود به‌خاطر بشارت بدي که به او داده شده متواري مي‌گردد (و نمي‌داند) آيا او را با قبول ننگ نگه دارد، يا در خاک پنهانش کند؟».

[2]. ‌تکوير، ٨ - ٩. «و در آن هنگام که از دختران زنده‌به‌گور سؤال شود، که به کدامين گناه کشته شدند؟».

موضوع: 
نويسنده: