وریز وجوهات
دسته بزرگ عزای فاطمی علیهاالسلام السّلام علیک أیّتها الصّدیقة ‌الشّهیدة به‌مناسبت ایّام شهادت مظلومانه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها، مراسم عزاداری با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام در دفتر...
يكشنبه: 6/اسف/1396 (الأحد: 9/جمادى الآخر/1439)

هزاران فرع فقهي در کلام امام صادق(ع)

در بسیاری از فروع فقهي، فقط يک روايت از حضرت امام جعفر صادق(ع) هست. به‌واسطۀ رواياتي که از ايشان هست فقه و احکام دين به ما رسيده است اگر اهل‌بیت(ع) مطرح نشده بودند اسلام جلوۀ آنچناني که بايد داشته باشد پيدا نمی‌کرد و لذا بايد قدردان اين نعمت باشيم و خودمان را با هدايت‌هاي اهل‌بيت(ع) آشنا کنيم، بي‌جهت نبود که پيامبر(ص) فرمود:

«إِنِّي تَارِكٌ‏ فِيكُمُ‏ الثَّقَلَيْنِ كِتَابَ اللهِ وَعِتْرَتِي مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا أَبَداً».[1]

شايد آن‌روز که می‌فرمود: من کتاب و عترت خود را در بين شما می‌گذارم، بسياري نمی‌توانستند اهميت اين مطلب را درک کنند ولي وقتي به مرور زمان ديدند چه شخصيت‌هایي در اهل‌بيت(ع) ظاهر شد چه وجودهاي گران‌بهایي پيدا شد فهميدند که کتاب خدا و عترت پيامبر راهنماي ما است ما بايد از آنها استفاده کنيم و حقيقتاً شيعه باشيم و دنبال آنها حرکت کنيم.

«إنَّ الشيعَةَ مَنْ شَايَعَ عَليّاً».[2]

من تشکر می‌کنم اوّلاً از اینکه نيروهاي مسلح ما امروز متمسّک به دين هستند يعني سربازان امام زمان(عج) و اهل‌بيت(ع) هستند و خودشان را وابسته به مکتب اهل‌بيت(ع) می‌دانند اين مسأله هم براي خودشان و هم براي ما افتخار است که خودشان را پاسدار و نگهبان مکتب و معارف و احکام بدانند و مواظب باشند که اين مسائل کم‌رنگ نشود.

شما هم که در مديريت و برنامه‌ريزي هستيد، بايد بدانيد که برنامه‌ريزي‌ها خيلي اهميت دارد، بايد برنامه‌ها به خير مردم باشد «الأهمّ فالأهمّ» را ملاحظه کنيد. همه‌جا را به‌طور دقيق و اصولي ببينيد.

 


[1]. صافی گلپایگانی، امان الاُمّة من الضلال و الاختلاف، ص123 - 136.

[2]. مجلسی، بحار الانوار، ج٨، ص٣٦٣.

موضوع: 
نويسنده: