وریز وجوهات
صبح امروز 5 شعبان المعظم 1439 (2 اردیبهشت1397) آقای دکتر کنعانی رئیس جدید دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با معظّم له دیدار کرد. ایشان در ابتدا، به تشریح بخشی...
چهارشنبه: 5/ارد/1397 (الأربعاء: 9/شعبان/1439)

مستشاران مسيحی

يكي ديگر از خيانت‌هاي بني‎اميّه استخدام مستشاران بيگانه و واگذاري امور مسلمين به مسيحي‎ها بود. برخلاف تعاليم صريحه قرآن مجيد، معاويه به مسيحي‎ها در امور مالي و لشكري و كشوري كمال اعتماد را داشت، و با آنها مشورت مي‎كرد،

 

و آنها را محرم اسرار خود قرار داده كه ازجمله آنها سرجون نصراني و پسرش منصور بوده كه معاويه وزارت ماليه و حسابداري ارتش را به او سپرده بود[1] و او به‌واسطه اين شغل فوق‌العاده حساس و مهم در تمام دستگاه‌هاي حكومتي مخصوصاً در بين افسران و سربازان، نفوذ و اعتبار يافته بود[2] و به حدس ما، سرجون و رفقاي نصراني او كه با دربار روم ارتباط داشتند، در شكست سپاه مسلمين در قسطنطنيه كه منتهي به كشته شدن سي‌هزار سرباز مسلمان شد دست داشتند، و سرجون (يا پسرش منصور) چنانچه در حجةالسعاده[3] نقل كرده وزير يزيد هم بوده و برحسب نقل تواريخ[4] در قتل حسين‌(علیه‌السلام)  هم دست داشت، و يزيد با مشورت او عبيدالله بن زياد را به استانداري كوفه انتخاب كرد.

تأمل در اين حوادث تاريخي و آنچه در صفحات آينده راجع به تربيت يزيد خواهيم نگاشت نشان مي‎دهد كه مسيحي‎ها حكومت اسلام را در عهد معاويه و يزيد تحت نفوذ سياست خود قرار داده و ايادي آنها در دستگاه بني‎اميّه بر امور مسلمين نظارت داشتند، و حكومت شام به امپراطوري روم و مسيحي‎ها متكي بود.

بلكه به‌طوري‌كه عقّاد هم در كتاب معاوية بن ابی سفيان فی الميزان در فصل «تمهيدات الحوادث» از ادله تاريخي استنتاج كرده، بني‎اميّه با دربار روم از

 

جاهليت ارتباط داشته و بعضي از آنها مثل عثمان و ابوسفيان وسيلة اجراي بعضي مقاصد سياسي و عمليات جاسوسي حكومت بيزانسي بوده‎اند.

پس عجب نيست اگر بعضي از مستشرقين متعصب مسيحي مانند لامنس بلژيكي، از معاويه و يزيد طرف‌داري مي‎كنند؛ زيرا حكومت آنها تحت نفوذ مسيحي‎ها و سدّ راه اجراي حقيقي برنامه‎هاي اسلامي بود و چنين حكومت‌هايي هميشه مورد پشتيباني و تأييد حكومت‌هاي استعماري مسيحي بوده و هست.

 

.[1] ابن‌اثيرجزری، الکامل‌ فی‌التاریخ، ج4، ص11.

[2]. بنا به نقل «فردينال توئل» مسيحي در اعلام‌الشرق وزير ماليه و حسابدار ارتش معاويه، منصور بن سرجون پدر يوحناي دمشقي بوده است و عقّاد در كتاب معاوية بن ابی سفيان فی الميزان (ص‌168) مي‎گويد: امور مالي را به سرجون بن منصور و پس از او به پسرش منصور واگذار كرد ـ و اصل سرجون چنانچه در حجة السعاده (ج‌2، ص‌72) نگاشته سرژيوس است.

[3]. حجة السعاده، ج2، ص72.

[4]. خوارزمي مقتل‌الحسین(علیه‌السلام)، ج1، ص198، فصل10؛ ابن‌اثیر جزری، الكامل في ‌التاريخ، ج4، ص22 ـ 23؛ محمد رضا، الحسن و الحسين سبطا رسول الله، ص84 ـ 85.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: