وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
جمعه: 20/تير/1399 (الجمعة: 19/ذو القعدة/1441)

مستشاران مسيحی

يكي ديگر از خيانت‌هاي بني‎اميّه استخدام مستشاران بيگانه و واگذاري امور مسلمين به مسيحي‎ها بود. برخلاف تعاليم صريحه قرآن مجيد، معاويه به مسيحي‎ها در امور مالي و لشكري و كشوري كمال اعتماد را داشت، و با آنها مشورت مي‎كرد،

 

و آنها را محرم اسرار خود قرار داده كه ازجمله آنها سرجون نصراني و پسرش منصور بوده كه معاويه وزارت ماليه و حسابداري ارتش را به او سپرده بود[1] و او به‌واسطه اين شغل فوق‌العاده حساس و مهم در تمام دستگاه‌هاي حكومتي مخصوصاً در بين افسران و سربازان، نفوذ و اعتبار يافته بود[2] و به حدس ما، سرجون و رفقاي نصراني او كه با دربار روم ارتباط داشتند، در شكست سپاه مسلمين در قسطنطنيه كه منتهي به كشته شدن سي‌هزار سرباز مسلمان شد دست داشتند، و سرجون (يا پسرش منصور) چنانچه در حجةالسعاده[3] نقل كرده وزير يزيد هم بوده و برحسب نقل تواريخ[4] در قتل حسين‌(علیه‌السلام)  هم دست داشت، و يزيد با مشورت او عبيدالله بن زياد را به استانداري كوفه انتخاب كرد.

تأمل در اين حوادث تاريخي و آنچه در صفحات آينده راجع به تربيت يزيد خواهيم نگاشت نشان مي‎دهد كه مسيحي‎ها حكومت اسلام را در عهد معاويه و يزيد تحت نفوذ سياست خود قرار داده و ايادي آنها در دستگاه بني‎اميّه بر امور مسلمين نظارت داشتند، و حكومت شام به امپراطوري روم و مسيحي‎ها متكي بود.

بلكه به‌طوري‌كه عقّاد هم در كتاب معاوية بن ابی سفيان فی الميزان در فصل «تمهيدات الحوادث» از ادله تاريخي استنتاج كرده، بني‎اميّه با دربار روم از

 

جاهليت ارتباط داشته و بعضي از آنها مثل عثمان و ابوسفيان وسيلة اجراي بعضي مقاصد سياسي و عمليات جاسوسي حكومت بيزانسي بوده‎اند.

پس عجب نيست اگر بعضي از مستشرقين متعصب مسيحي مانند لامنس بلژيكي، از معاويه و يزيد طرف‌داري مي‎كنند؛ زيرا حكومت آنها تحت نفوذ مسيحي‎ها و سدّ راه اجراي حقيقي برنامه‎هاي اسلامي بود و چنين حكومت‌هايي هميشه مورد پشتيباني و تأييد حكومت‌هاي استعماري مسيحي بوده و هست.

 

.[1] ابن‌اثيرجزری، الکامل‌ فی‌التاریخ، ج4، ص11.

[2]. بنا به نقل «فردينال توئل» مسيحي در اعلام‌الشرق وزير ماليه و حسابدار ارتش معاويه، منصور بن سرجون پدر يوحناي دمشقي بوده است و عقّاد در كتاب معاوية بن ابی سفيان فی الميزان (ص‌168) مي‎گويد: امور مالي را به سرجون بن منصور و پس از او به پسرش منصور واگذار كرد ـ و اصل سرجون چنانچه در حجة السعاده (ج‌2، ص‌72) نگاشته سرژيوس است.

[3]. حجة السعاده، ج2، ص72.

[4]. خوارزمي مقتل‌الحسین(علیه‌السلام)، ج1، ص198، فصل10؛ ابن‌اثیر جزری، الكامل في ‌التاريخ، ج4، ص22 ـ 23؛ محمد رضا، الحسن و الحسين سبطا رسول الله، ص84 ـ 85.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: