وریز وجوهات
السَّلامُ عَلَيْكَ يَا أَبَا جَعْفَرٍ مُحَمَّدَ بْنَ عَلِيٍّ الْبَرَّ التَّقِيَّ الْإِمَامَ الْوَفِيَّ أیُّهَا الجَواد یابنَ رَسُولِ اللّهِ.   مجلس عزاداری و سوگواری شهادت جانسوز حضرت محمد بن علی الجواد علیهما‌السلام با حضور علماء،...
سه شنبه: 23/مرد/1397 (الثلاثاء: 2/ذو الحجة/1439)

احكام نماز

نماز مهمترين اعمال ديني است كه اگر قبول درگاه خداوند عالم شود، عبادت‎هاي ديگر هم قبول مي‎شود، و اگر پذيرفته نشود، اعمال ديگر هم قبول نمي‎شود؛ و همان‌طور كه اگر انسان شبانه‌روزي پنج نوبت در نهر آبي شستشو كند، چرك در بدنش نمي‎ماند، نمازهاي پنج‌گانه هم انسان را از گناهان پاك مي‎كند، و سزاوار است كه انسان نماز را در اول وقت بخواند، و كسي كه نماز را پست و سبك شمارد، مانند كسي است كه نماز نمي‌خواند.

پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمود: كسي كه به نماز اهميت ندهد، و آن را سبك شمارد، سزاوار عذاب آخرت است. روزي حضرت در مسجد تشريف داشتند. مردي وارد و مشغول نماز شد، و ركوع و سجودش را كاملاً به جا نياورد. حضرت فرمودند: اگر اين مرد در حالي كه نمازش اين طور است از دنيا برود، به دين من از دنيا نرفته است. پس انسان بايد مواظب باشد كه با عجله و شتابزدگي نماز نخواند، و در حال نماز به ياد خدا و با خضوع و خشوع و وقار باشد، و متوجه باشد كه با چه كسي سخن مي‎گويد، و خود را در مقابل عظمت و بزرگي خداوند عالم، بسيار پست و ناچيز ببيند، و اگر انسان در موقع نماز كاملاً به اين مطلب توجه كند، از خود بي‎خبر مي‎شود، چنان كه در حال نماز تير را از پاي مبارك اميرالمؤمنين عليه‌ السلام بيرون كشيدند، و آن حضرت متوجه نشدند.

و نيز بايد نمازگزار توبه و استغفار نمايد، و گناهاني كه مانع قبول‌شدن نماز است، مانند حسد، كبر، غيبت، خوردن حرام، آشاميدن مسكرات و ندادن خمس و زكات، بلكه هر معصيتي را ترك كند، و هم‌چنين سزاوار است كارهايي كه ثواب نماز را كم مي‎كند به جا نياورد، مثلاً در حال خواب‌آلودگي و خودداري از بول به نماز نايستد، و در موقع نماز به آسمان نگاه نكند، و نيز كارهايي كه ثواب نماز را زياد مي‎كند به جا آورد، مثلاً انگشتري عقيق به دست كند، و لباس پاكيزه بپوشد، و شانه و مسواك كند، و خود را خوشبو نمايد.

 

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: