وریز وجوهات
السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَئِمَّةَ الْهُدَى السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ التَّقْوَى السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَيُّهَا الْحُجَجُ عَلَى أَهْلِ الدُّنْيَا ...   مجلس عزاداری سالروز تخریب حرم ائمه بقیع (ع). با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و...
پنجشنبه: 31/خرد/1397 (الخميس: 7/شوال/1439)

نماز مهمترين اعمال ديني است كه اگر قبول درگاه خداوند عالم شود، عبادت‎هاي ديگر هم قبول مي‎شود، و اگر پذيرفته نشود، اعمال ديگر هم قبول نمي‎شود؛ و همان‌طور كه اگر انسان شبانه‌روزي پنج نوبت در نهر آبي شستشو كند، چرك در بدنش نمي‎ماند، نمازهاي پنج‌گانه هم انسان را از گناهان پاك مي‎كند، و سزاوار است كه انسان نماز را در اول وقت بخواند، و كسي كه نماز را پست و سبك شمارد، مانند كسي است كه نماز نمي‌خواند.

پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمود: كسي كه به نماز اهميت ندهد، و آن را سبك شمارد، سزاوار عذاب آخرت است. روزي حضرت در مسجد تشريف داشتند. مردي وارد و مشغول نماز شد، و ركوع و سجودش را كاملاً به جا نياورد. حضرت فرمودند: اگر اين مرد در حالي كه نمازش اين طور است از دنيا برود، به دين من از دنيا نرفته است. پس انسان بايد مواظب باشد كه با عجله و شتابزدگي نماز نخواند، و در حال نماز به ياد خدا و با خضوع و خشوع و وقار باشد، و متوجه باشد كه با چه كسي سخن مي‎گويد، و خود را در مقابل عظمت و بزرگي خداوند عالم، بسيار پست و ناچيز ببيند، و اگر انسان در موقع نماز كاملاً به اين مطلب توجه كند، از خود بي‎خبر مي‎شود، چنان كه در حال نماز تير را از پاي مبارك اميرالمؤمنين عليه‌ السلام بيرون كشيدند، و آن حضرت متوجه نشدند.

و نيز بايد نمازگزار توبه و استغفار نمايد، و گناهاني كه مانع قبول‌شدن نماز است، مانند حسد، كبر، غيبت، خوردن حرام، آشاميدن مسكرات و ندادن خمس و زكات، بلكه هر معصيتي را ترك كند، و هم‌چنين سزاوار است كارهايي كه ثواب نماز را كم مي‎كند به جا نياورد، مثلاً در حال خواب‌آلودگي و خودداري از بول به نماز نايستد، و در موقع نماز به آسمان نگاه نكند، و نيز كارهايي كه ثواب نماز را زياد مي‎كند به جا آورد، مثلاً انگشتري عقيق به دست كند، و لباس پاكيزه بپوشد، و شانه و مسواك كند، و خود را خوشبو نمايد.

نويسنده: 
کليد واژه: