رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 29/ارد/1401 (الخميس: 17/شوال/1443)

اعلان ١٤٠٠ ساله

روز اول که فرمود: ﴿وَلَنْ تَفْعَلُوا﴾، اختصاص به مردم زمان حضرت رسول| نداشت و به همه نشان داد که اين آيه در قرآن مجيد اعلان به تمام بشريت است و تا امروز و تا روز قيامت هم کسي نتوانسته و نخواهد توانست مثل قرآن را بياورد هم خود قرآن معجزه است و هم اين آيه يک خبر غيبي است که روزبه‌روز صدق آن ظاهر مي‌شود.

اميدوارم خداوند متعال به شما توفيق دهد تا بتوانيد اين وظيفه‌اي را که نسبت به قرآن داريد به‌خوبي انجام دهيد.

اين عنواني را که براي خودتان انتخاب کرديد، یعنی عنوان حافظ قرآن بسيار باافتخار است.

 

علوم قرآن بسيار زياد است، هر رشته‌اي را که انسان بخواهد کليات آن در قرآن هست؛ توحيد، پيغمبرشناسي، امام‌شناسي، اصول دين، فروع دين، اخلاق، احکام دين، همۀ اينها در قرآن مجيد است، اگر کسي قرآني شد سعادت دنيا و آخرت را براي خود فراهم کرده است.

رواياتي که در فضيلت حفظ و قرائت قرآن مجيد است براي شما اسباب فضيلت و افتخار است.

اميدوارم بتوانيد هم خودتان قرآني باشيد و هم ديگران را به قرآن دعوت کنيد مخصوصاً خواهرها که در اين زمان امتحانات بسياري براي آنان پيش آمده است.

بعضي از خانم‌ها آمده بودند پيش من، گفتم ببينيد چقدر قرآن به اینکه موقعيت و شخصيت معنوي زن‌ها را در رديف مردها قرار دهد اهتمام و تأکيد دارد تا آنجا که مي‌فرمايد:

﴿إِنَّ الْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ وَالْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ وَالْقانِتينَ وَالْقانِتاتِ وَالصَّادِقينَ وَالصَّادِقاتِ وَالصَّابِرينَ وَالصَّابِراتِ وَالْخاشِعينَ وَالْخاشِعاتِ وَالْمُتَصَدِّقينَ وَالْمُتَصَدِّقاتِ وَالصَّائِمينَ وَالصَّائِماتِ وَالْحافِظينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحافِظاتِ وَالذَّاكِرينَ اللّٰهَ كَثيراً وَالذَّاكِراتِ أَعَدَّ اللّٰهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظيماً﴾.[1]

در اين آيه ده مرتبه صفات زنان و مردان را تکرار مي‌کند با اینکه مي‌توانست يک‌بار بفرمايد: «إِنَّ الْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِمَاتِ» و يک‌بار هم بفرمايد: «وَالْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ» ولي مکرّر مي‌فرمايد، «مسلمين، مسلمات، قانتين، قانتات، صابرين، صابرات، خاشعين، خاشعات، متصدقین، متصدقات»، تا آخر که مي‌فرمايد:

﴿أَعَدَّ اللّٰهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْراً عَظيماً﴾.[2]

 

آنچه بايد مطلوب انسان باشد همين است که به قرب مقام خداوند متعال برسد هم زن و هم مرد و اگر به مقام تقرب خدا رسيد به جایي رسيده است و الا به هر جا از اين مقامات ظاهري برسد هيچ ارزشي ندارد و به هيج کجا نرسيده است اینکه شغلي داشته باشد، وزير يا وکيل باشد، آن‌هم با اين اختلاط زن و مرد اينها ارزش نيست.

اين آيه را مخصوصاً ملاحظه کنيد و به خانم‌هاي ديگر تذکر دهيد که قرآن مي‌فرمايد:

﴿وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجابٍ ﴾.[3]

البته آيه راجع به زن‌هاي پيغمبر است اما در ادامه مي‌فرمايد:

﴿ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ﴾؛[4]

يعني برنامه ارتباط زن نامحرم با مرد نامحرم، حرف زدن با هم و حضور در مجالس بايد به صورتي باشد که دل زن و مرد از وساوس شيطاني پاک‌تر بماند.

اينکه خلوت مرد اجنبي با زن اجنبيه را حرام کرده‌اند روي همين جهت است. آيات حجاب را مطالعه کنيد:

﴿يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَبَناتِكَ وَنِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ﴾.[5]

اينها امتحاناتي است براي مردها، زن‌ها و جوان‌ها که در زمان ما پيش آمده است، حرف‌هاي مختلفي مي‌زنند، شبهه‌ها القاء مي‌کنند القائات ديگري مي‌کنند، بايد انسان در اين زمان غيبت در امر دين استقامت داشته باشد.

 

[1]. احزاب، ٣٥. «مردان و زنان مسلمان، مردان و زنان باايمان، مردان و زنان مطيع فرمان خدا، مردان و زنان راستگو، مردان و زنان صابر و شکيبا، مردان و زنان باخشوع، مردان و زنان انفاق‌گر، مردان و زنان روزه‌دار، مردان و زنان پاک‌دامن، مردان و زناني که بسيار ياد خدا مي‌کنند، خداوند براي همۀ آنها مغفرت و پاداش عظيمی‌ فراهم ساخته است».

[2]. احزاب، 35.

[3]. احزاب، 53. «و هنگامی ‌که چيزي از وسائل زندگي را از آنان  می‌خواهيد از پشت پرده بخواهيد».

[4]. احزاب، ٥٣. «اين کار براي پاکي دل‌هاي شما و آنها بهتر است».

[5]. احزاب، ٥٩. «اي پيامبر به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: روسري‌هاي بلند خود را بر خويش فرو افکنند اين کار براي اینکه [آنها به عفیف بودن] شناخته شوند و مورد اذیت قرار نگیرند بهتر است».

 

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: