رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
شنبه: 31/ارد/1401 (السبت: 19/شوال/1443)

خودکفایي، اساس تمدّن جامعه

کشاورزان عزيزي که زحمات توليدي را با آن‌همه مشقت و مرارت انجام مي‌دهند در عبادتند و کار آنها از عبادات مهم است. اين عبادتي است که نتيجۀ آن عزّت اسلام و مسلمين است مخصوصاً خودکفایي مسلمانان که اساس تمدّن هر جامعه است و نقش آن در آباداني کشور مهم است.

يکي از کارهایي که اسلام به آن اهميت داده است، عمران بلاد و آباد کردن زمين‌هاي خدا است.

 

اينها نعمت‌هاي خدا است و بايد از آن استفاده کرد و نبايد هدر برود و اين مطلب بستگي به رشد جامعه دارد، که چقدر بتواند از نعمت‌هاي خداوند متعال استفاده و بهره ببرد. بسياري هستند که اين نعمت‌ها را دارند ولي نمي‌توانند از آن استفاده کنند. امروز در دنيا راه‌هاي کشاورزي تغيير کرده است و بايد کشاورزي ما هم به کيفيت‌ها و اسلوب‌هاي پيشرفته باشد.

اميدوارم برنامه‌ها به صورتي باشد تا مردمی ‌که در روستا زندگي مي‌کنند به شهرها مهاجرت نکنند، جاذبه‌هايي ايجاد شود.

مسأله مهم حسن نيت و دلسوزي و عشق و علاقه اشخاصي است که مشغول به انجام کار هستند، کارها را خوب انجام دهند و مخصوصاً به ضعفا و کساني که بيشتر زحمت مي‌کشند رسيدگي کنند، حقوق آنها را محفوظ دارند و امتيازاتي که بايد داشته باشند حفظ شود. در روايت آمده است:

«الْكَادُّ عَلَى عِيَالِهِ كَالْمُجَاهِدِ فِي سَبِيلِ الله‏».[1]

در روايت ديگر فرموده‌اند:

«هَذهِ يَدٌ يُحِبُّهَا اللهُ وَرَسُولُهُ».[2]

کار بسيار بزرگي است، کساني هم که اين مسئوليت را دارند مسئوليتشان قداست و اهميت دارد.

بايد بدانيم که همه يک وظيفه را انجام مي‌دهيم و آن عزّت و سربلندي اسلام و مسلمين است، همه بايد متوجه باشند هر‌کسی همان‌طور که از اجتماع استفاده مي‌کند بايد وجودش براي اجتماع نافع باشد، بايد آن چيزي که از جامعه مي‌گيرد به جامعه بدهد و الا اهل کم‌فروشي مي‌شود. قرآن مي‌فرمايد:

 

﴿وَيلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ﴾.[3]

کساني که از اجتماع مي‌گيرند ولي نفعي به اجتماع نمي‌رسانند مي‌شود گفت مصداق همين آيه هستند.

﴿الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ * وَإِذَا كَالُوهُمْ أَوْ وَزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ﴾[4]

کساني که از مردم زياد مي‌گيرند ولي به مردم کم منفعت مي‌رسانند مديون ديگران هستند چون همه از همديگر استفاده مي‌کنند. کشاورزان زحمت مي‌کشند و آنچه به عهده دارند به مردم مي‌دهند. جامعه و دولت هم بايد طلب آنها را بپردازند. همه بايد دين خود را به همديگر ادا کنند.

اميدوارم خداوند به کساني که در مقام خدمت و عزّت و سربلندي مسلمانان هستند توفيق دهد و زحماتشان مورد توجه حضرت وليّ عصر(عج) قرار گيرد. ايشان هم وقتي ببينند جامعه آباد است و مردم محتاج نيستند، کشاورز خوب کار مي‌کند و کساني که بايد به آنها رسيدگي کنند، به‌خوبي مي‌رسند خوشحال و مسرور مي‌شوند.

 

 

 

 

[1]. کلینی، الكافي، ج‏5، ص88، باب من كد على عياله، ح1؛ مجلسی، بحار الانوار، ج ٩٣، ص ٣٢٤. «كسی كه برای زن و بچه‌اش زحمت می‌كشد مثل این است كه در راه خدا جهاد می‌كند».

[2]. مغنیه، التفسیر المبین، ص 486. «این دست (کارگر، کشاورز و زحمت‌کش) را خدا و پيامبر دوست مي‌دارد».

[3]. مطففين، ١. «وای بر کم‌فروشان».

[4]. ‌مطففين، 2 – 3. «آنان‌که وقتی برای خود پیمانه می‌کنند، حق خود را به‌طور کامل می‌گیرند، اما هنگامی که می‌خواهند برای دیگران پیمانه یا وزن کنند، کم می‌گذارند».

نويسنده: