رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 28/ارد/1401 (الأربعاء: 16/شوال/1443)

زناني که بر ميليون‌ها مرد فضيلت دارند

بخوانید و به پیام‌های والای قرآن گوش فرا دهید. قرآن مجيد به زن‌ها قدر و اعتبار داده است، و آنها را در کنار مردها ذكر مي‌کند:

﴿أَنِّي لَا أُضِيعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِنْكُمْ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى﴾؛[1]

یا پیام آیه شریفه:

﴿مَنْ عَمِلَ صَالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ﴾؛[2]

 

را بخوانید و با صدای بلند به همه جهانیان برسانید.

اسلام، نه با مردها قوم و خويشي داشته و نه با زن‌ها، بلکه راه صحيح را براي هر دو بيان فرموده است که هر دو به مقامات و کمالات عالي علي‌السواء برسند.

خيلي از بانوان در حيات طيّبه از بیشتر مردها جلوتر هستند، و يکي از آنها بر ميليون‌ها مرد، شرافت و فضيلت دارد.

اين امتيازات و راهنمایي‌هایي که در قرآن مجيد براي بانوان آمده است، اگر به آن عمل کنند سعادت دنيا و آخرتشان فراهم مي‌شود، قرآن می‌فرماید:

﴿وَ إِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعاً فَاسْأَلُوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ﴾؛[3]

اين حجاب و چادر خيلي اهميت دارد، از اوّل مواظب باشيد حتی دختران کوچک خودتان را با چادر آشنا کنيد تا خودشان را از نامحرم بپوشانند و از نامحرم، روگيري داشته باشند.

در روایت است وقتی که از حضرت زهرا(س) پرسيدند براي زن چه حالتي بهتر است؟ فرمود: براي زن، بهترين حالت اين است که مرد نامحرم او را نبیند، و او هم مرد نامحرم را نبیند.[4]

 

افتخار و کرامت زن در اين است که حجاب و عفّتش زيادتر و کامل‌تر باشد. بهترين حالات براي زن همين است که از نامحرم پوشيده باشد، با نامحرم هم‌نشيني نداشته باشد و هم‌جلسه نشود و در یک کلمه، چنین زنی، یک زن قرآني است.

 

[1]. آل‌عمران، 195. «من عمل هيچ عمل‌کننده‌اي از شما را، زن باشد يا مرد، ضايع نخواهم کرد».

[2]. نحل، 97. «هرکس عمل صالحی انجام دهد درحالي‌که مؤمن باشد، خواه مرد يا زن، به او حيات پاکيزه مي‌بخشيم، و پاداش آنها را به بهترين اعمالي که انجام مي‌دادند خواهيم داد».

[3]. احزاب، ٥٣. «و هنگامی ‌که چيزي از وسايل زندگي را از آنان مي‌خواهيد از پشت پرده بخواهيد».

[4]. اشاره به روایت: «روي عن عليّ(ع) قال: كنّا جلوساً عند رسول الله(ص) فقال: أخبروني أيّ شيء خير للنّساء، فعيينا بذلك كلّنا حتّى تفرّقنا، فرجعت إلى فاطمة(س)، فأخبرتها الّذي قال لنا رسول الله(ص) وليس أحد منّا علمه ولا عرفه. فقالت: ولكنّي أعرفه؛ خير للنّساء أن لا يرين الرّجال، ولا يراهنّ الرّجال.

فرجعت إلى رسول الله(ص)، فقلت: يا رسول الله(ص)، سألتنا أيّ شيء خير للنّساء؟ وخير لهنّ أن لا يرين الرّجال ولا يراهنّ الرّجال. قال: من أخبرك فلم تعلمه وأنت عندي؟

قلت: فاطمة(س). فأعجب ذلك رسول الله(ص) وقال:‌ «إنّ فاطمة بضعة منّي».

از امام علی(ع) روایت شده است فرمود: نزد رسول خدا(ع) نشسته بودیم فرمود: مرا خبر دهید چه چیزی برای زن‌ها بهتر است؟ همه از جواب فرو ماندیم تا از همدیگر جدا شدیم، چیزی را که پیامبر خدا(ص) فرموده بود به فاطمه(س)  خبر دادم و گفتم هیچ کدام جوابش را ندانستیم. ایشان فرمودند من جواب سؤال را می‌دانم. بهترین چیز برای زن‌ها آن است که مردها را نبیند و مردها هم آنها را نبینند. آن‌وقت خدمت رسول خدا(ص) برگشتم، عرض کردم یا رسول الله(ص) از ما پرسیدید چه چیزی برای زن‌ها بهتر است؟ بهترین چیز برای زن‌ها این‌ است که مردها را نبینند و مردها نیز آنها را نبینند. فرمود: چه کسی شما را خبر داد، شما پیش من بودید. جوابش را ندادید؟ گفتم فاطمه(س) پیامبر(ص) از این جواب شگفت‌زده شد و فرمود: فاطمه پاره تن من است.

طبرسي، مکارم الاخلاق، ص233؛ متقی هندی، کنز العمال، ج16، ص602؛ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج20، ص67، ح25054، ص232، ح25510؛ مجلسی، بحار الانوار، ج 43، ص54.

موضوع: 
نويسنده: