رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
يكشنبه: 14/خرد/1402 (الأحد: 15/ذو القعدة/1444)

جلوگیری از تحریف دین

دومین وظیفۀ حوزه‌ها این است که علما، دین را از تحریف و تغییر حفظ کنند یعنی آنها پاسدار دین هستند و باید نگذارند اشخاص مغرض یا جاهل در عقاید اسلامی ‌در اصول و فروع تحریفاتی انجام دهند، پیغمبر| می‌فرماید:

«إِنَّ فِی كُلِّ خَلَفٍ مِنْ أُمَّتِی عُدُولاً مِنْ أَهْلِ بَیْتِی یَنْفِی عَنْ هَذَا الدِّینِ تَحْرِیفَ الْغَالِینَ وَانْتِحَالَ الْمُبْطِلِینَ وَتَأْوِیلَ الْجَاهِلِین‏».[1]

در بعضی از روایات به جای کلمۀ (عدول)، عدل است که تفسیر می‌شود به ائمه، ولی اگر عدول باشد یعنی در هر قرنی و در هر عصری کسانی از امت من هستند که مانع تحریفات در دین می‌شوند.

در ارتباط با این مسئولیت ما موظفیم در همه‌جا چشم خود را باز کنیم و متوجه گفته‌هایی که گفته می‌شود و نوشته‌هایی که نوشته می‌شود، کتاب‌هایی که تألیف می‌شود، حرف‌هایی که زده می‌شود باشیم، نمی‌توانیم بگوییم ما اطلاع نداریم و بی‌تفاوت باشیم.

هر کجا بخواهد تحریفی پیش بیاید هر‌کسی باید به‌قدر امکان خودش از تحریفات جلوگیری کند.

 

[1]. صدوق، کمال الدین، ص٢٢١. «در میان هر نسلی از امتم افراد عادلی از اهل بیتم هستند که این دین را از تحریف و از ادعای بیجای اهل باطل و از تاویل و توجیه نادانان پاک می‌کنند.»

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: