رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
شنبه: 31/ارد/1401 (السبت: 19/شوال/1443)

وضعيت مدارس غرب

گاهي کارهایي از اينها نقل مي‌شود که حتي در حيوانات وحشي پيدا نمي‌شود اينها خودشان هم به ستوه آمده‌اند. گاهي می‌شنويد که مدارسشان چگونه است، نه احترام استاد را نگه می‌دارند، نه احترام پدر و مادر و نه همکلاسي و هم‌مدرسه‌اي خودشان را،

 

می‌زنند، می‌کشند، چون بر اساس ايمان به ديانت و مبدأ و معاد و معنويات تربيت نمی‌شوند. وقتي اسلحه پيدا مي‌کنند، قدرت پيدا مي‌کنند، بشريت را تهديد مي‌کنند.

اما اگر علم و عمل با هم باشد اسباب پيشرفت و ترقي جامعه مي‌شود و اگر از اين طرف علم نباشد، هرچه اخلاق هم خوب باشد باعث استضعاف می‌شود، آنها می‌آيند و مردم را استضعاف مي‌کنند.

در آموزش و پرورش، مربيان دلسوز و متعهد و متديّن نقش اساسي را دارند و می‌توانند دانش‌آموزان را در راه رضاي خدا و حضرت وليّ عصر(عج) قرار دهند.

پدر و مادرها اين فرزندان را به‌عنوان امانت به شما می‌دهند، نه تنها امانت پدر و مادر بلکه امانت جامعه است و شما بحمدالله متعهد هستيد و خودتان را موظف می‌دانيد که به‌طور شايسته آنها را تربيت کنيد.

شغل شما در پيشگاه خداوند متعال ثوابش زياد است حتي اگر يک کلمه بياموزيد و يک خلق خوب از شما ببينند چه از گفتار شما و چه از عمل شما و مخصوصاً از عملتان وقتي معلّم و دبيري اخلاقش پسنديده بود حتماً روي دانش‌آموزان اثر می‌گذارد، حتي بسياري از ما که در حوزه هستيم از اساتيد بزرگي که داشته‌ايم متأثر شده‌ايم.

اين فرصت بسيار بزرگي است که براي شما فراهم شده است.

اگر يک روز و يک ساعت براي رضاي خدا کار خود را انجام دهيد اگر بخواهند در مقابل اجر و ثوابي که داريد با تمام دنيا با شما معامله کنند مغبون می‌شويد.

بسيار مهم است که انسان مربّي اخلاق باشد خصوصاً در زمان ما و اين اوضاع، به قول اينها هجوم فرهنگي. چنانچه انسان بتواند آنها را به صورتي که اسلام و قرآن و حضرت رسول(ص) می‌خواهد تربيت کند مهم است. حضرت رسول(ص) می‌فرمايند:

«إِنَّمَا بُعِثْتُ لأُتَمِّمَ مَكَارِمَ الأَخْلاق».[1]

 

مبعوث شدم تا اخلاق کريمه را در مردم تکميل کنم.

در اين زمان مسأله حجاب خيلي اهميت دارد، خانم‌ها با حجاب و عفت باشند، با اجنبي اختلاط نداشته باشند.

ما بايد تعليمات اسلام را در نظر داشته باشيم و بدانيم سعادت مردم وقتي فراهم مي‌شود که دستورات قرآن و هدايت‌هاي آسماني و دستورات خدا را عمل کنيم، نه اینکه يک ادعا باشد، هيچ راهي براي بشريت نيست مگر در مسير هدايت انبیا تا از گرفتاري‌ها و نگراني‌ها و اضطراب‌ها و تشويش اذهان نجات پيدا کند.

ما هرچه سعادت و خير و برکت بخواهيم در دستورات اسلام و قرآن مجيد هست.

اميدوارم خداوند شما را توفيق دهد من اين کار شما را حقيقتاً بسيار بزرگ می‌دانم و اميدوارم در اين کار موفق شويد و بتوانيد در اين اوضاع و احوالي که هست فرزندان جامعه را آن‌طور که اسلام و قرآن و ائمّه طاهرين(ع) می‌خواهند تربيت کنيد.

من از شما التماس دعا دارم.

والسلام عليکم ورحمة الله وبرکاته

 

 

 

[1]. ابن‌عبدالبر، الاستذکار، ج8، ص576؛ بیهقی، السنن الکبری، ج10، ص192؛ طبرسی، مجمع البيان، ج10، ص 500، ذيل آيه4 سوره قلم؛ مجلسی، بحار الانوار، ج16، ص210؛ ج68، ص382.

نويسنده: