وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
پنجشنبه: 30/دى/1400 (الخميس: 16/جمادى الآخر/1443)

30
اهميت تحصيل علوم ديني
و وظایف طلاب و روحانيون
[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

از حضرت امام زين‌العابدين(ع) روايت شده که می‌فرمايند:

«لَوْ يَعْلَمُ النَّاسُ مَا فِي طَلَبِ الْعِلْمِ لَطَلَبُوهُ وَلَوْ بِسَفْكِ الْمُهَجِ وَخَوْضِ اللُّجَجِ».[2]

من تشکر می‌کنم از آقايان و عزيزاني که اظهار لطف فرمودند و بنده را به زيارت خود نائل کردند. اميدوارم همه در ظلّ عنايات حضرت بقیة الله ارواحنا له الفداء موفق باشند و بتوانند در اين زمان که اسلام به علما و مبلغيني که با مکتب اهل‌بيت(ع) آشنا باشند خيلي نيازمند است در راه تحصيل رضاي حضرت وليّ عصر(ع) به موفقيت‌هاي بزرگ نائل شوند.

در گذشته علمای بزرگي داشتيم که در رشته‌هاي مختلف علوم مانند رياضيات، هيئت، جغرافيا و اين علومی‌ که الآن به‌صورت خاصي تدريس مي‌شود مهارت داشتند و استاد بودند مثل شيخ بهائي، علامه حلي و ديگران، اگر کسي کتاب‌هاي اين علما را ببيند متوجه مي‌شود آنها جامع الابعاد و جامع المعقول و المنقول بودند.

 

اميدوارم اين آقايان با اين سوابقي که دارند بيشتر بتوانند با گذراندن مدارج علمی ‌و عملي براي اسلام مفيد باشند.

اينکه شما خودتان را آماده کرده‌ايد براي اینکه خدمتگزار قرآن و احکام شرع و امام زمان(ع) باشيد توفيق بسيار بزرگي است، اين نشانۀ تصرف غيبي در قلوب است که بعضي اين گرايش را پيدا مي‌کنند خصوصاً در اين زمان که گرايش‌ها و دعوت‌هاي مختلف و جلوه‌هایي از ماديات هست البته براي روحانيت در تحصيل اين علوم آن امکانات فراهم نمي‌شود، يعني اشخاصي به اينجا می‌آيند که نيت خالص داشته باشند و خودشان را واقعاً به خدا فروخته باشند و امام زمان(ع) آنها را خريده باشد آنها وقتي می‌آيند بايد بدانند در راه بسيار بزرگي قدم گذاشته‌اند و وظيفۀ بزرگي را قبول کرده‌اند و خداوند هم توفيق بسيار بزرگي به آنها عطا کرده است، چيزي از اين بالاتر نيست که انسان به دنبال تحصيل علوم دين و قرآن باشد اين‌همه اجر و ثواب براي کسي است که در راه تعليم علم دين يا تعلم آن باشد، نفس کشيدن آنان عبادت است حضورشان در مجالس علمی ‌عبادت است.

 

[1]. دیدار جمعي از طلاب مدرسه آیت‌الله صدوقي با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 12 ارديبهشت 1387.

[2]. کلینی، الکافي، ج ١، ص ٣٥؛ حر عاملی، الجواهر السنیه، ص96؛ مجلسی، بحار الانوار، ج1، ص185. «اگر مردم بدانند در طلب علم و جستجوی دانش چه ارزشی است البته آن را جستجو می‌کنند هرچند به قیمت ریخته شدن خون دل‌ها و فرو رفتن در دریاهای ژرف باشد.»

موضوع: 
نويسنده: