وریز وجوهات
 بسمه تعالی  رحلت عالم ربّانی آیت الله آقای حاج سید رضی شیرازی رحمه الله علیه، موجب تاثر و تاسف گردید.  این روحانی عالی‌مقام، سالیان متمادی از اساتید برجسته حوزه علمیه تهران بودند و شاگردان زیادی از حوزه درسی ایشان بهره مند شدند...
جمعه: 12/آذر/1400 (الجمعة: 27/ربيع الثاني/1443)

5
اهميت تعليم و تعلّم قرآن و وظایف زنان
[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

﴿مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا يَعْمَلُونَ﴾.[2]

من تشکر مي‌کنم از خواهران محترمه که براي زيارت حضرت معصومه(س) تشرّف پيدا کرده‌اند، و در اين بيتي که سوابق خدماتش به اسلام معلوم است حضور به هم رسانيده‌اند، و از خداوند متعال مسئلت مي‌کنم که همه را در انجام وظایف و تکاليف شرعي و التزام و تعهّدات ديني توفيق عطا فرمايد تا اعمال ما مورد رضاي خداوند متعال و مسرّت خاطر حضرت وليّ عصر(عج) واقع شود.

امروز ما به تشکلات ديني و قرآني چه در بين خانم‌ها و چه آقايان بسيار احتياج داريم و بايد تلاش کنيم که جامعۀ خود را قرآني بسازيم، زن و مرد همه طبق دستورات قرآن و اهل‌بيت(ع) ساخته شوند. در اين اوضاع و احوالي که صداهاي مختلف و نداهاي گوناگون از هر طرف هست و مي‌خواهند جوان‌ها و زن‌هاي ما را به انحرافات فکري بکشانند، که البته انحرافات عملي هم به دنبال دارد.

قدر اين نعمتي که براي شما فراهم شده بدانيد، اینکه با قرآن رابطه داريد، مي‌خواهيد قرآن را ياد بگيريد و به ديگران هم ياد بدهيد اهميت دارد.

 

«خَيْرُكُمْ‏ مَنْ‏ تَعَلَّمَ‏ الْقُرْآنَ‏ وَعَلَّمَهُ».[3]

بيشتر مفاسد و معايبي که در جامعۀ ما هست به اين جهت است که قرآن در بين ما حاکم نيست، و برنامه‌ها و تعليمات قرآن مجيد در ميان ما به آن صورت که بايد باشد رواج ندارد. آشنایي ما با تعليمات آن کم است، قرآن مجيد در هر رشته‌اي هدايت‌هایي دارد، البته تفسير و تأويل آن را اهل‌بيت(ع) بيان فرموده‌اند، تمسّک به قرآن و اهل‌بيت(ع) اسباب امان از گمراهي است، همان‌طوري که در حديث معروف و مشهور و متواتر آمده است که:

«إِنِّي تَارِكٌ‏ فِيكُمُ‏ الثَّقَلَيْنِ‏ كِتَابَ اللهِ وَعِتْرَتِي مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا أَبَداً».[4]

همه بايد يکديگر را به تمسک به قرآن و اهل‌بيت(ع) دعوت کنند اين کار بسيار ارزشمند است مواظب باشيم واقعاً قرآن در زندگي ما پياده شود، و کار ما صرف ياد گرفتن و خواندن و تجويد قرآن نباشد، البته اينها هم بسيار فضيلت دارد و مقدمه است، ولي بايد قرآن در جامعه و اعمال ما ظاهر باشد، کارهاي ما مطابق قرآن باشد و الا بسا مي‌شود اشخاصي مصداقيت اين حديث مي‌باشند:

«رُبَّ تَالِ‏ الْقُرْآنِ‏ وَالْقُرْآنُ يَلْعَنُهُ».[5]

در اين صورت نتيجه به‌عکس است، بايد علم و عمل را با هم جمع کنيم.

به دستورات قرآن مخصوصاً راجع به خانم‌ها و مخصوصاً حجاب توجه کنيم. همچنين به آياتي که راجع به درجات معنوي انسان‌ها است و زن و مرد را همسان قرار می‌دهد و مي‌فرمايد:

 

﴿مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا يَعْمَلُونَ﴾؛[6]

حيات طيبه که حيات انساني و قرآني و حقيقي است علي‌السويه در دسترس مرد و زن است.

دستوراتي هم که مخصوص زن و مرد به‌صورت جداگانه مقرر شده، روي جهات ديگري است که خداوند متعال مقرر فرموده است و فوایدي دارد، مثلاً اینکه با هم اختلاط نداشته باشند براي جلوگيري از يک سري معايب و مفاسد است، آن دستورات همه در نهايت کمال است بعضی‌ها خيال مي‌کنند زن‌ها در بعضي جهات محروم شده‌اند، درحالي‌که آنها محروميت نيست، مثلاً زن در فلان اداره يا پست نباشد، البته پيش مجامع غربي که همه به دنيا و ماديات توجه دارند محروميت است ولي در جامعه اسلامی‌ محروميت نيست.

زن می‌تواند به کمالات و مقامات انساني برسد و چه بسا به جایي مي‌رسد که ميليون‌ها مرد از آن باز مانده‌اند.

هرچه می‌خواهيد حيات طيبه کسب کنيد تا انسان به اين حيات نرسد نه آرامش خاطر دارد و نه استراحت، نه به سعادت می‌رسد و نه از زندگي بهرۀ صحيح برده است.

قرآن در مورد زن‌هاي پيامبر مي‌فرمايد:

﴿وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ﴾؛[7]

در ادامه نکتۀ دقيقي مي‌فرمايد که متأسفانه امروز در جامعۀ ما ملاحظه نمي‌شود و در گرايش‌هایي که هست از آن فاصله مي‌گيرند. اینکه مي‌فرمايد:

﴿ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ﴾؛[8]

 

هنگامی‌که چيزي از آنها مي‌خواهيد از پشت پرده بخواهيد اين کار دل‌هاي شما و آنها را پاک‌تر مي‌دارد.

يعني اين دستورات براي اين است که دل‌هاي شما و آنها از وساوس شيطاني پاک‌تر باشد، حالا اگر مرد و زن بخواهند پيش هم بنشينند و دائماً با هم باشند اين را نمي‌شود بگویي: ﴿ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ﴾ اين برنامه‌اي که امروزه متأسفانه در جامعۀ ما پياده مي‌شود.

اميدوارم در مطالب و معاني قرآن دقت داشته باشيد هم در ظاهر و هم در باطن قرآن، باطنش يعني همين‌که به کار ببنديم و در زندگي خود، قرآن را اجرا کنيم.

بدانيد در اين زمان با اين مطالب و حرف‌هایي که در روزنامه‌ها و مجلات مي‌نويسند، جهاد زن‌ها خيلي بيشتر از جهاد مردها است استقامت آنها در دين بسيار لازم‌تر است، همين چادري که شما داريد بسيار مقدس است، اين مثل عباي من نيست، شما که چادر را می‌پوشيد يعني من ملتزم به حجاب و عفت هستم، مطيع خداوند متعال هستم. به نظر من، چادر شما از عباي بنده مقدس‌تر است، اين مطلب مهم است که هر خانمی ‌اين جهات را مواظب باشد و براي ديگران الگو باشد تلاش کنيم گرايش‌هاي غربي در ما تأثير نکند و استقلال اسلامی‌ خود را حفظ کنيم.

 

[1]. دیدار خواهران مربی دارالقرآن «محمدشهر» کرج با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 13 اردیبهشت 1387.

[2]. نحل، 97. «هرکس عمل صالحی انجام دهد، درحالی‌که مؤمن باشد، خواه مرد یا زن، به او حیات پاکیزه می‌بخشیم و پاداش آنها را به بهترین اعمالی که انجام می‌دادند، خواهیم داد».

[3]. احمد بن حنبل، مسند، ج1، ص58؛ بخاری، صحیح، ج6، ص108؛ مجلسی، بحار الانوار، ج ٩٢، ص ١٨٦. «بهترين شما کسي است که قرآن را ياد بگيرد و به ديگران بياموزد».

[4]. صافی گلپایگانی ، امان الاُمة من الضلال و الاختلاف، ص123 – 136. «همانا دو چیز گران‌بها در میان شما به یادگار می‌گذارم، کتاب خدا و عترت و خاندانم؛ مادامی که به آنها تمسّک جویید هرگز گمراه نخواهید شد».

[5]. مجلسی، بحار الانوار، ج ٨٩، ص ١٨4، ح19. «چه بسا کساني که قرآن را تلاوت مي‌کنند و قرآن آنها را لعنت مي‌کند».

[6]. نحل، ٩٧. «هرکس عمل صالحی انجام دهد درحالي‌که مؤمن باشد، خواه مرد يا زن، به او حيات پاکيزه  می‌بخشيم و پاداش آنها را به بهترين اعمالي که انجام مي‌دادند خواهيم داد».

[7]. احزاب، 53. «و هنگامی ‌که چيزي از وسايل زندگي را از آنان مي‌خواهيد از پشت پرده بخواهيد».

[8]. احزاب، ٥٣. «اين کار براي پاکي دل‌هاي شما و آنها بهتر است».

موضوع: 
نويسنده: