وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحيم الحمدلله الذي جعلنا من المتمسکين بولاية اميرالمؤمنين و الائمة المعصومين عليهم‌السلام لاسيما مولانا بقية الله المهدي عجّل الله تعالى فرجه الشريف و رزقنا الفوز بلقائه.   با تبريک ایام مبارک ماه شریف ذی الحجة به...
چهارشنبه: 13/مرد/1400 (الأربعاء: 25/ذو الحجة/1442)

هزاران فرع فقهي در کلام امام صادق(ع)

در بسیاری از فروع فقهي، فقط يک روايت از حضرت امام جعفر صادق(ع) هست. به‌واسطۀ رواياتي که از ايشان هست فقه و احکام دين به ما رسيده است اگر اهل‌بیت(ع) مطرح نشده بودند اسلام جلوۀ آنچناني که بايد داشته باشد پيدا نمی‌کرد و لذا بايد قدردان اين نعمت باشيم و خودمان را با هدايت‌هاي اهل‌بيت(ع) آشنا کنيم، بي‌جهت نبود که پيامبر(ص) فرمود:

«إِنِّي تَارِكٌ‏ فِيكُمُ‏ الثَّقَلَيْنِ كِتَابَ اللهِ وَعِتْرَتِي مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا أَبَداً».[1]

شايد آن‌روز که می‌فرمود: من کتاب و عترت خود را در بين شما می‌گذارم، بسياري نمی‌توانستند اهميت اين مطلب را درک کنند ولي وقتي به مرور زمان ديدند چه شخصيت‌هایي در اهل‌بيت(ع) ظاهر شد چه وجودهاي گران‌بهایي پيدا شد فهميدند که کتاب خدا و عترت پيامبر راهنماي ما است ما بايد از آنها استفاده کنيم و حقيقتاً شيعه باشيم و دنبال آنها حرکت کنيم.

«إنَّ الشيعَةَ مَنْ شَايَعَ عَليّاً».[2]

من تشکر می‌کنم اوّلاً از اینکه نيروهاي مسلح ما امروز متمسّک به دين هستند يعني سربازان امام زمان(عج) و اهل‌بيت(ع) هستند و خودشان را وابسته به مکتب اهل‌بيت(ع) می‌دانند اين مسأله هم براي خودشان و هم براي ما افتخار است که خودشان را پاسدار و نگهبان مکتب و معارف و احکام بدانند و مواظب باشند که اين مسائل کم‌رنگ نشود.

شما هم که در مديريت و برنامه‌ريزي هستيد، بايد بدانيد که برنامه‌ريزي‌ها خيلي اهميت دارد، بايد برنامه‌ها به خير مردم باشد «الأهمّ فالأهمّ» را ملاحظه کنيد. همه‌جا را به‌طور دقيق و اصولي ببينيد.

 


[1]. صافی گلپایگانی، امان الاُمّة من الضلال و الاختلاف، ص123 - 136.

[2]. مجلسی، بحار الانوار، ج٨، ص٣٦٣.

موضوع: 
نويسنده: