رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 28/ارد/1401 (الأربعاء: 16/شوال/1443)

57
اهميت حفظ امنيت در جامعه[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

عيد سعيد بزرگ ولادت باسعادت مولاي متقيان اميرالمؤمنين(ع) را به محضر مقدس حضرت وليّ عصر(عج) و عموم شيعيان آن بزرگوار و مخصوصاً شما عزيزان از نيروي انتظامی ‌که در اين مجمع حضور پيدا کرديد تبريک عرض می‌کنم و از خداوند متعال براي همۀ شما توفيق خدمت به اسلام و امام زمان(عج) و حفظ امنيت اين مرز و بوم را مسئلت می‌کنم.

شغل شما وظيفۀ بسيار مهمی ‌است و از نظر شرع بسيار اهميت دارد و هرچه در راه حفظ امنيت جامعۀ مسلمانان اهتمام شود اجر و ثوابش بيشتر است. يکي از عبادات بزرگ اين است که انسان براي اینکه مردم در امنيت زندگي کنند تلاش کند، چون اگر امنيت نباشد امور ديگر هم به‌طوري که بايد جريان پيدا کند، پيدا نمی‌کند همه چيز متوقف بر امنيت است.

«نِعْمَتَانِ مَجْهُولَتَانِ الصِّحَّةُ وَالأَمْانُ».[2]

يک حکومت بايد اولين چيزي که در مقاصد خود قرار می‌دهد حفظ امنيت باشد، و از اين جهت نيروي انتظامی ‌وظيفۀ بزرگي را به عهده دارد، هم شرعاً و هم عرفاً اين وظيفه مهم است و مردم هم بايد از آنها تقدير کنند و به آنها کمک کنند تا بتوانند وظايفي

 

را که در حفظ امنيت مردم و جامعه دارند انجام دهند مخصوصاً وقتي اين وظيفه با ايمان و اعتقاد به خدا و پيغمبر و قرآن مجيد انجام شود، آثار و برکاتش بسيار زياد است.

ما از اينکه نيروي انتظامی ‌متديّن و متعهد و ملتزم می‌باشد خوشحاليم. مردم در خانه‌هاي خود راحت زندگي مي‌کنند ولي اينها آسايش خود را صرف حفظ امنيت مردم مي‌کنند، و ما بايد تقدير کنيم.

اميدوارم شما موفق باشيد تا وظایف خود را به احسن وجه انجام دهيد و آنچنان با خلوص نيت باشد که بتوانيد همه را پاي امام زمان(عج) حساب کنيد.

تمام مردمی ‌که شما براي حفظ امنيت آنها تلاش می‌کنيد و زحمت می‌کشيد شيعيان امام زمان(عج) هستند و هرچه امنيت آنها بيشتر باشد، نواميسشان محفوظ‌تر باشد جهات اخلاقي و اجتماعي آنها محفوظ‌تر باشد و مفاسدي که نيروي انتظامی ‌موظّف است از آن جلوگيري کند کمتر باشد حضرت خوشحال می‌شوند.

شما خود را لشکر امام زمان(عج) بدانيد، مردم هم بايد با شما همکاري کنند تا يک جامعۀ خوب و مدينۀ فاضلۀ اسلامی ‌فراهم کنيم.

البته نمي‌شود گفت نيروي انتظامی ‌موظّف است همۀ اين کارها را به تنهایي انجام دهد، بدون همکاري ديگران اين مقاصد بزرگ انجام نمي‌شود، ولي در همين حدي که انجام وظيفه می‌کنيد و شنيده شده است در حد توانایي وظایفي را انجام داده‌ايد جاي تشکر دارد.

اميدوارم بتوانيد براي پاک شدن جامعه از مفاسد و معايبي که امنيت اخلاقي مردم را از بين می‌برد بيشتر تلاش کنيد، امنيت تنها امنيت مالي نيست، امنيت اخلاقي از همه بالاتر است و اگر کساني که به اخلاق مردم دستبرد می‌زنند ممنوع‌العمل نشوند مفاسد بسياري به وجود می‌آيد.

اميدوارم موفق باشيد و به صورتي عمل کنيد که اسباب رضايت امام زمان(ع} و عزّت اين مملکت و انقلاب باشد و امنيت مردم بيشتر حفظ شود.

هرچه بخواهيم بايد اول امنيت باشد و اين وظيفۀ نيروي انتظامی ‌است و وظيفه بسيار مهمی ‌است. از اظهار لطف شما تشکر می‌کنم.

 

 

[1]. دیدار جمعي از پرسنل نيروي انتظامي ميثمي با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 1 آبان 1387.

[2]. «دو نعمت قدرشان ناشناخته است: تندرستی و امنیت».  

نويسنده: