رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 28/ارد/1401 (الأربعاء: 16/شوال/1443)

نقش تبليغي حوزه از سال ١٣٤٠ق

اين هم توفيقي است که آقايان براي تبليغ می‌روند و از زمان مرحوم آیت‌الله حائري (سال ١٣٤٠ق) الآن تقريباً ٨٢ سال است که حوزه اين نقش را داشته و اين برنامه را انجام داده است، در اين فرصت‌ها براي تبليغ می‌رفتند و درحقيقت دين خدا و احکام خدا را حفظ مي‌کردند آن هم در آن اختناق پهلوي که شما نمی‌توانيد تصور کنيد.

ارشاد و تبليغ و رساندن احکام به مردم و دفع بدعت‌ها و رفع شبهات، وظيفۀ حوزه و اهل علم است، اهل علم بايد يا درس بخواند يا تبليغ کند و الا در پيشگاه خدا مسئولند، نمي‌شود انسان در اين حوزه بگردد، بايد يا واقعاً درس بخواند و براي اینکه جواب شبهه‌اي را بدهد آماده باشد يا به تبليغ برود يا هر دو، براي بسياري اين موفقيت هست که هر دو جهت را دارند، هم درس می‌خوانند و هم تبليغ می‌روند، اگر اين کار براي خدا باشد که هست، کاري از اين بالاتر نيست که انسان احکام خدا را به مردم برساند.

اميدوارم خداوند متعال همۀ آقاياني که براي تبليغ می‌روند تأييد کند تا بتوانند در مناطقي که می‌روند نقاط ضعف را پيدا کنند، با مردم مخصوصاً جوان‌ها آشنا شوند، ارتباط پيدا کنند با گرمی ‌از آنها استقبال و پذيرایي کنند، همۀ اينها خدمت به اسلام و کسب رضاي امام زمان(عج) است.

امسال ابتداي سال هجري قمري که سال اسلامی‌ است يعني سالي است که اسلام از آن تعبير مي‌کند به:

 

﴿إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللّٰهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْراً فِي كِتَابِ اللّٰهِ﴾.[1]

اول سال، ماه محرم است، ماه‌هاي رسمی ‌را در جامعه وارد کردند براي اینکه تا آنجا که مي‌شود هويت اسلامی ‌ما را کم‌رنگ کنند، البته ديدند چاره‌اي نيست گفتند هجري شمسي. ١٤٠٠ سال است که تاريخ، تاريخ هجري قمري است.

به‌هرصورت ابتداي اين دو سال با هم مقرون شده است، شيعيان و دوستان اهل‌بیت(ع) بايد مواظب باشند، کارهایي که بسياري از آن بيهوده و غير عاقلانه است و انسان واقعاً خجالت می‌کشد انجام ندهند.

در خانوادۀ ما شايد پنجاه سال است يا بسيار بيشتر که نمی‌فهميم چه وقتي سال تحويل می‌شود، چه وقتي نمي‌شود، هيچ، تا چه رسد به مزخرفات هفت‌سين و مسائل ديگر، اينها مال زرتشتي‌ها است، اسلام که آمد اينها تمام شد، به‌هرحال مواظب باشيم که عزاداري سيدالشهدا(ع) با اين مطالب مخدوش نشود، همه بايد تذکر دهند، هم خود ما، متوجه باشيم و هم به ديگران بگویيم.

اصولاً مسلمان نبايد گرفتار خرافات شود، يکي از ارکان مهم تغذيۀ فکري بشر اين است که پايبند به خرافات نباشد.

يک وقت يک مؤسّسه آمريکايي اين‌گونه مطالب را منتشر می‌کرد مثل ضحّاک ماردوش يا هفت‌خان رستم.

ما که امام حسين(ع) و اصحاب آن حضرت را داريم، ائمه دين را داريم چرا دنبال اين حرف‌ها برويم؟

اميدوارم همه موفق باشيد و خداوند همه را تأييد کند، از همه التماس دعا دارم.

والسلام عليکم ورحمة الله وبرکاته

 

 

[1]. توبه، ٣٦. «تعداد ما‌ه‌ها نزد خداوند در کتاب الهی، دوازده ماه است».

موضوع: 
نويسنده: