رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 28/ارد/1401 (الأربعاء: 16/شوال/1443)

بايد دست قاضي در هنگام نوشتن حکم بلرزد

در نهادهاي ديگر اين‌گونه مسئوليت‌ها نيست، کار آنها آسان است، مثلاً در اداره پست نامه را مي‌آورند، مي‌دهند و مي‌روند، اما اين کار، کار بسيار بسيار بزرگي است و خيلي اهميت دارد و خيلي آمادگي مي‌خواهد، بايد انسان خيلي درس بخواند علم پيدا کند، امانت، ديانت، تقوا و پرهيزکاري مي‌خواهد تا وقتي که مي‌خواهد حکمی ‌را بنويسد يا بگويد دستش بلرزد که مي‌خواهم چه بگويم و چه بنويسم؟ نواميس مردم، اموال مردم، حقوق جامعه، همه دست اينها سپرده شده است، درحقيقت اينها امين مردم قرار داده شده‌اند.

اين حرف‌هایي که امروز بعضي از اشخاص مي‌زنند و احکامی ‌را زير سؤال مي‌برند بايد به آنها گفت:

﴿وَمَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللّٰهُ فَأُولَئِكَ هُمُ الْكَافِرُونَ * ... فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ﴾.[1]

حکمی‌ که داده مي‌شود بايد بما انزل الله باشد و کساني که ايراد و اشکال مي‌کنند بسا اعتقاداتشان را محکم نکرده‌اند و الا اگر کسي معتقد به دين حنيف باشد و مزاياي دين مقدس اسلام را شناخته باشد برايش اشکالي پيدا نمي‌شود و تسليم مي‌شود. قاضي

 

هر حکمی ‌بکند روي چشمش مي‌گذارد. وقتي حکم خدا و اسلام و قرآن و احاديث اهل‌بيت(ع) باشد چه چيزي از آن بالاتر است؟

اميدوارم در اين جهت بتوانيم قدم‌هایي برداريم و به جایي برسيم، حالا بايد بگویيم به آنجایي که بايد برسيم نرسيده‌ايم، نه اینکه بگویيم کسي تقصير کرده است، ولي مشکلات اين کار زياد است زحمت و تلاش بسياري مي‌خواهد تا ان‌شاءالله به هر مقداري که بتوانيم به اين قضای اسلامی ‌نزديک شويم و آن را پياده کنيم.

حال که در اين راه وارد شده‌ايد بدانيد کار آساني نيست کار بزرگي است که اگر کسي بتواند آن را خوب پياده کند و درست انجام دهد خيلي مهم است هر دو جهتش اهميت دارد.

مسئوليت بزرگ است اما انجامش پيش خداوند خيلي اجر و ثواب دارد و اين‌جور قضات را خداوند متعال دوست مي‌دارد، اينها اسلام را نگه مي‌دارند، حدود خدا را حفظ مي‌کنند. مقاصدي که ما داريم در سايۀ قضای صحيح و قضات متديّن و عالم و آگاه فراهم مي‌شود همه مسئوليم هرکسي در کار خودش مسئول است، خداوند از همه مي‌پرسد. اميدوارم همه، موقعي که مورد سؤال قرار مي‌گيريم جواب شافي و کامل داشته باشيم.

 

 

[1]. ‌مائده، ٤٤ – ٤٥. «و آنها که به احکامی که خدا نازل کرده حکم نمی‌کنند، کافرند؛... آنان ستمگرند».

نويسنده: