رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 28/ارد/1401 (الأربعاء: 16/شوال/1443)

39
نقش معلّم در تعليم و تربيت
[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

من تشکر می‌کنم از اظهار علاقۀ شما به روحانيت و اهل‌بيت(ع) و اینکه مشرّف شديد به زيارت حضرت فاطمه معصومه(س).

توفيقي براي شما فراهم شده است که اين جوانان و نوجوانان مسلمان را تحت تربيت شما قرار داده‌اند و شما می‌توانيد، آنها را براي آيندۀ اسلام، تربيت کنيد.

مسألۀ تعليم و تربيت مسألۀ بسيار بااهميت و شغل بسيار شريفي است.

از آيات قرآن مجيد استفاده مي‌شود که خداوند متعال خود را به‌عنوان معلّم ستوده است:

﴿وَعَلَّمَكَ مَا لَمْ تَكُنْ تَعْلَمُ﴾؛[2]

﴿وَعَلَّمَ آدَمَ الْأَسْمَاءَ كُلَّهَا﴾؛[3]

و در مورد پيامبر اکرم(ص) مي‌فرمايد:

﴿وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ﴾.[4]

اين شغلي است که پيامبران داشتند، اين فرزندان، نوجوان‌ها و جوانان تنها امانت پدر و مادر نيستند، امانت اسلام، امام زمان(عج) و جامعه هستند که به دست شما سپرده می‌شود، اينها را آن‌طوري که مطلوب امام زمان(عج) واقع شود بسازيد، اين عبادتي است

 

که نمي‌شود براي آن قيمت قائل شد، در جایي که انسان يک حديث يا نصيحتي را گوش دهد آن‌همه ثواب دارد که در روايت آمده است:

«كَلِمَةُ الْحِكْمَةِ يَسْمَعُهَا الْمُؤْمِنُ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ سَنَة».[5]

آن‌وقت کسي که اين علم را به مردم می‌آموزد چقدر پيش خداوند متعال اجر دارد.

يکي از اسماء الحسناي خداوند متعال «عالِم» است، يکي ديگر «ربّ» است، «ربّ العالمين»، تعليم و تربيت مصداق تخلّق به اخلاق الهي است در روايت آمده است:

«تَخَلَّقُوا بِأَخْلاقِ اللهِ».[6]

تعليم و تربيت تخلق به دو خلق خدا است.

اوّلاً شغلي که شما داريد تبريک می‌گويم، و ثانياً بايد بگويم که قدر خودتان را بدانيد، هرچه بيشتر اهتمام کنيد که اينها از جنبۀ علمي، اخلاقي و ديني در خط اسلام باشند، اجر شما نزد خداوند متعال بيشتر مي‌شود و مخصوصاً در اين زمان، با اين روزنامه‌ها و راديو و وسائل دیگر.

دوره‌اي است که وسائل انحراف در اختيار مردم است، مي‌بينيد چقدر مطالب انحرافي عرضه مي‌شود. اگر در اين زمان کسي بتواند حجاب و عفّت اين دخترها را و آن تعليماتي که اسلام خواسته است نگاه دارد، کار مهمی ‌انجام داده است.

هرچه انسان بتواند اين برنامه‌ها را پياده کند، درحقيقت، مبلّغ دين، قرآن و اسلام مي‌شود و اين کار، همکاري با خداوند متعال و ائمه طاهرين و پيامبر(ص) است. انسان بايد آرزو کند توفيقاتي که اين معلّمين دارند پيدا کند.

در آموزش و پرورش معلّم خوب بسيار داريم، و از اين جهت مأيوس نيستيم، حتي در دانشگاه اساتيد متعهد زياد داريم، که اينها مي‌توانند در تمام امور فرهنگي اثر بگذارند و جامعه را از انحرافات حفظ کنند.

 

 

[1]. دیدار فرهنگيان آموزش و پرورش منطقه ١٨ تهران با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 31 فروردين 1386.

[2]. نساء، ١١٣. «آنچه را نمی‌دانستي خداوند به تو آموخت».

[3]. بقره ٣١. «تمامی ‌علم اسماء را به آدم آموخت».

[4]. آل‌عمران، ١٦٤. «و آنها را پاک کند و کتاب و حکمت بیاموزد».

[5]. دیلمی، اعلام الدین، ص294؛ مجلسی، بحار الانوار، ج ٧٧، ص ١٧٢. «سخن حکمتي که مؤمن آن را بشنود از عبادت يک‌سال بالاتر است».

[6]. مجلسی، بحار الانوار، ج ٥٨، ص ١٢٩. «به اخلاق خدا تخلّق پیدا کنید».

نويسنده: