وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم  شخصیّت والای حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام آن پیشوای عالیقدر، بسیار عظیم‌تر از آن است که امثال حقیر بتوانیم با نگارش مقاله‌‌ای آن را شرح دهیم.   * از نگاه دانشمندان اهل سنّت   علاوه بر دانشمندان و...
سه شنبه: 4/آبا/1400 (الثلاثاء: 19/ربيع الأول/1443)

سؤالات بي‌پاسخ

اين مطلب را بايد به ديگران هم گفت، وقتي انسان به خود آنها هم می‌گويد نمی‌توانند جواب بدهند که شما جواب تاريخ اسلام را چگونه مي‌دهيد؟ چرا تاريخ را از بين برديد؟ چرا اين پشتوانه‌ها را خراب می‌کنيد؟ چرا نمی‌گذاريد اين افتخار براي مسلمانان باقي بماند؟

فقط امت مسلمان بود که اين افتخار را داشت اين آثار تا روز قيامت بايد باقي می‌ماند. شايد صد هزار يا يک ميليون سال باقي مانده باشد ما که عمر دنيا را نمی‌دانيم اينها تاريخ را حفظ می‌کرد. الآن هم روضۀ مقدسۀ حضرت رسول(ص) از اين جهتي که گفتم بسيار ارزنده است و اهميت دارد.

چه جنايتي به تاريخ اسلام کردند، اينها می‌خواهند اين پشتوانه‌ها فراموش شود تا مردم ندانند. حتي کسي می‌گفت: اگر از آنها سؤال کني که مرقد مطهر حضرت امام مجتبي(ع) کجا است جواب نمی‌دهند.

در مقابل اين هجوم‌ها و خيانت‌هایي که ديگران انجام می‌دهند وظایف ما بسيار سخت و سنگين است و بايد در مقابل اين مسائل ايستادگي کنيم بايد مکتب اهل‌بيت(ع) را ترويج دهيم.

به شما عزيزان هم توصيه می‌کنم حالا که در اين راه و خط وارد شديد اهتمام کنيد اوّلاً خودتان را بسازيد آن‌گونه که قرآن و احاديث و راهنمایي‌هاي اهل‌بیت(ع) است، ببينيد فرهنگ اسلام در مورد روابط زن و مرد، روابط مرد بيگانه و زن بيگانه چگونه است، خودتان ياد بگيريد و به ديگران هم ياد دهيد.

در زمان ما اين مسأله اهميت بسياري پيدا کرده است، می‌خواهند اين مسأله را که

 

زن و مرد بيگانه از نظر اسلام بايد از هم جدا باشند از بين ببرند. نمی‌گذارند محل کار زن و مرد جدا باشد، می‌خواهند اختلاط درست کنند، درحالي‌که يکي از امتيازات جامعه مسلمان‌ها همين بوده است که زن و مرد بيگانه بايد از هم جدا باشند و روابطشان در همان حدودي که اسلام معين فرموده است باشد.

در مورد زن‌هاي پيامبر قرآن مي‌فرمايد:

﴿وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعاً فَاسْأَلُوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ﴾.[1]

سعي کنيد برنامه‌های اسلام را خوب بفهميد و در جامعه پياده کنيد موقعيتي که اسلام به زن‌ها داده است و در قرآن مجيد اين‌همه بر آن تأکيد شده بسيار ارزشمند است.

﴿إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللّٰهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللّٰهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْراً عَظِيماً﴾.[2]

جهاتي که اسباب تقرب انسان به خداوند متعال مي‌شود و براي بشريت ارزش است در ده مورد عنوان فرموده و مرد و زن در اين ده مورد در کنار هم به‌طور مساوي هستند اگرچه با يک جمله هم مي‌توانست بفرمايد ولي اینکه اين‌گونه تأکيد مي‌کند براي اینکه زن‌ها را مطرح کند و به آنها بگويد شما هم در نيل به اين مقامات و درجات عالي اسلامی ‌با مردها مساوي هستيد بسم‌الله هرچه می‌خواهيد جلو برويد، به هرچه می‌خواهيد می‌توانيد برسيد با علم و عمل و اطاعت از دستورات خداوند متعال.

 

اميدوارم خداوند متعال به شما توفيق فرا گرفتن فرهنگ اسلام و تشخيص امتيازات آن با فرهنگ بيگانه را بدهد تا آن فرهنگ را به ما تحميل نکنند و طوري نشود که هويت اسلاميمان عوض يا خدشه‌دار و ضعيف شود.

خداوند همۀ شما را مشمول دعاي حضرت وليّ عصر(عج) قرار دهد و قلب ايشان را از شما راضي و خشنود بدارد.

والسلام عليکم ورحمة الله وبرکاته

 

 

 

[1]. احزاب، ٥٣. «هنگامی ‌که چيزي از وسایل زندگی از آنها مي‌خواهيد از پشت پرده بخواهيد ».

[2]. احزاب، ٣٥. «مردان و زنان مسلمان، مردان و زنان باايمان، مردان و زنان مطيع فرمان خدا، مردان و زنان راستگو، مردان و زنان صابر و شکيبا، مردان و زنان باخشوع، مردان و زنان انفاق‌گر، مردان و زنان روزه‌دار، مردان و زنان پاک‌دامن، مردان و زناني که بسيار ياد خدا مي‌کنند، خداوند براي همه آنها مغفرت و پاداش عظيمی ‌فراهم ساخته است».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: