رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
شنبه: 5/فرو/1402 (السبت: 3/رمضان/1444)

43
هماهنگی علم و عمل
و توجه به اخلاق در تعلیم و تربیت[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

باید در آموزش و پرورش افراد متعهدی داشته باشیم تا بتوانند جوانان و نوجوانان ما را در مسیر ایمان و ولایت اهل‌بیت^ و اخلاق حمیده تربیت کنند و علاوه بر جنبه‌های علمی ‌که آن‌هم اهمیت دارد در جنبه‌های عملی هم آنها را تربیت کنند.

علم و عمل دو بال است که باید با هم باشند و انسان با این دو بال می‌تواند پرواز کند و به مقامات بلند عروج کند، بال علم وعمل و اخلاق و فضائل معنوی و اگر در انسان هر کدام کمبود داشته باشد نمی‌تواند به جایی که برای نیل به آن آفریده شده است برسد.

سعادت دنیا و آخرت نصیب کسانی که علم و عمل ندارند نمی‌شود؛ لذا در بسیاری از این کشورها که می‌گویند مترقی هستند و در تکنیک پیشرفت کرده‌اند، چون اخلاق ندارند به آن سعادت نرسیده‌اند.

 

[1]. دیدار مدیران و مربیان آموزش و پرورش منطقۀ ١٨ تهران با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 11 فروردین 1387.

نويسنده: