وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم در کتاب شریف عيون اخبار الرضاعلیه السلام آمده است: حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ مُوسَی بْنِ الْـمُتَوَکِّلِ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو الْـحُسَیْنِ مُحَمَّدُ بْنُ جَعْفَر الْأَسَديُّ قَالَ: حَدَّثَنَا...
سه شنبه: 4/آبا/1400 (الثلاثاء: 19/ربيع الأول/1443)

46
اهميت امر به معروف و نهی از منکر
در تعلیم و تربیت[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

﴿وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ﴾؛[2]

﴿كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ﴾.[3]

اوّلاً شهادت حضرت امام محمد باقر× را به پيشگاه حضرت وليّ عصر#و بعد خدمت شما عزيزان که تشريف آورديد و بنده را به زيارت خودتان نائل ساختيد تسليت عرض می‌کنم. اميدوارم خداوند همه شما را در خط ولايت اهل‌بيت^ و تأسّي به سيره و رفتار و کردار آنها و استفاده از معارف و علوم بي‌پاياني که از آنها باقي مانده است موفق دارد.

سعادت حقيقي و واقعي اين است که انسان در خطوط معنوي و اخلاقي رشد پيدا کند و به کمال برسد.

امام محمد باقر(ع) مي‌فرمايد:

 

«الْكَمَالُ كُلُّ الْكَمَالِ التَّفَقُّهُ فِي الدِّينِ وَالصَّبْرُ عَلَى النَّائِبَةِ وَتَقْدِيرُ الْمَعِيشَةِ».[4]

تمام کمال اين است که انسان دانش و بينش و فهم و بصيرت در دين پيدا کند، دين را بشناسد، معارف اسلام را بشناسد، خدا و پيغمبر اکرم(ص) و ائمه طاهرين(ع) مخصوصاً امام زمان خود را بشناسد، احکام و وظایف و تکاليفي را که خداوند براي او مقرر کرده بشناسد و در اين امور با بصيرت باشد. اگر در اينجا کميت انسان لنگ شد و آن فقه و بصيرتي که بايد در دين پيدا کند نداشته باشد در جاهاي ديگر موفقيتي نصيب او نمي‌شود همه چيز معلول معرفت است نماز هم بايد از روي علم و بصيرت و دانستن احکام آن باشد همۀ امور وابسته به معرفت انسان به دين و دين‌شناسي است.

 

[1]. دیدار مربيان عقيدتي سپاه پاسداران به‌مناسبت دهۀ فجر با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 14 آبان 1387.

[2]. آل‌عمران، ١٠٤. «باید از میان شما جمعی دعوت به نیکی، و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر کنند».

[3]. آل‌عمران، ١١٠. «شما بهترین امتی هستید که برای مردم آفریده شده‌اید؛ امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر می‌کنید».

[4]. کلینی، الکافي، ج١، ص٣٢؛ ابن‌شعبه حرانی، تحف العقول، ص292؛ مجلسی، بحار الانوار، ج75، ص172. «کمال تمام به دست آوردن دانش در دین و صبر و شکیبایی بر بلا و اندازه داشتن در معیشت و زندگی است.»

نويسنده: