رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 26/ارد/1401 (الاثنين: 14/شوال/1443)

زن در قرآن

آيات قرآن مجيد و سفارش‌هایي که اسلام راجع به زن‌ها و کرامت و مقام و درجاتي که براي آنها قائل شده است را ببينيد در سورۀ احزاب می‌خوانيم:

﴿إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللّٰهَ كَثِيراً وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللّٰهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْراً عَظِيماً﴾.[1]

در اين آيه، قرآن مجيد در ده مورد از فضائل و ارزش‌هاي انساني که انسان به آن صفات ارزش پيدا مي‌کند، مرد و زن را در کنار هم قرار می‌دهد، همه را که ذكر مي‌کند. مي‌فرمايد:

﴿أَعَدَّ اللّٰهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظِيماً﴾.[2]

آنچه مهم است اين است که انسان به مغفرت و قرب خداوند متعال نائل شود و اين

 

مطلبي است که هم براي زن و هم براي مرد فراهم است. هر‌کس بتواند در اين راه بيشتر قدم بردارد، چه زن باشد و چه مرد، به درگاه خداوند متعال مقرّب‌تر مي‌شود.

اصولاً خداوند متعال براي زن و مرد روي همين مطلب حساب کرده است، زن‌ها يا مردهایي که در قرآن از آنها انتقاد شده است روي همين جبنه‌هاي معنوي و اخلاقي است، مثلاً مي‌فرمايد:

﴿لِيُعَذِّبَ اللّٰهُ الْمُنَافِقِينَ وَالْمُنَافِقَاتِ وَالْمُشْرِكِينَ وَالْمُشْرِكَاتِ وَيَتُوبَ اللّٰهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ﴾.[3]

يعني صفاتي که ضد ارزش است ممکن است براي زن يا مرد پيش بيايد، از آن‌طرف صفات ارزشي هم همين‌طور، هرکس عمل صالح انجام دهد، چه زن باشد يا مرد، حياه طيبه به او می‌دهند.

خداوند متعال براي زن و مرد در محدودۀ احکام الهي قدر و منزلت قرار داده است.

اگر فرهنگ اسلام را بشناسيم و با هر فرهنگي مقايسه کنيم خواهيم ديد آنها اصلاً طرف نسبت نيستند که بشود آنها را با اسلام قياس کرد.

مکتب اسلام مکتبي است که براي مرد و زن، سعادت‌ساز و سعادت‌آفرين است و اگر غير از اين باشد هر دو از بين مي‌روند و به هلاکت حقيقي گرفتار مي‌شوند.

بايد فرهنگ اسلام را بشناسيم. اینکه خيال کنند اگر زن در جایي شغلي داشته باشد، وزير يا وکيل باشد، ارزش پيدا مي‌کند، چنين نيست اينها نه براي مرد و نه براي زن در اسلام ارزش نيست، آن چيزي که ارزش است رضاي خداوند متعال و کسب درجات معنوي و مقامات انساني است.

اسلام زن را از ابتذال حفظ کرد. کرامت و شخصيتي که اسلام به زن داده است در هيچ مکتبي نيست.

 

اميدوارم بتوانيد در راه کسب تعليمات و دستورات دين و اهل‌بيت(ع) موفق باشيد.

اينکه ما می‌گویيم شيعۀ علي بن ابي‌طالب(ع) هستيم عنوان بسيار مهم و بالایي است که اگر انسان به اين عناوين حتي در مرتبۀ اول آن هم برسد به مقامات بلندي رسيده است.

 

[1]. احزاب، ٣٥. «مردان و زنان مسلمان، مردان و زنان باايمان، مردان و زنان مطيع فرمان خدا، مردان و زنان راستگو، مردان و زنان صابر و شکيبا، مردان و زنان باخشوع، مردان و زنان انفاق‌گر، مردان و زنان روزه‌دار، مردان و زنان پاک‌دامن، مردان و زناني که بسيار ياد خدا مي‌کنند، خداوند براي همه آنها مغفرت و پاداش عظيمی ‌فراهم ساخته است».

[2]. احزاب، 35.

[3]. احزاب، ٧٣. «تا خداوند مردان و زنان منافق و مردان و زنان مشرک را عذاب کند، و خداوند رحمت خود را بر مردان و زنان باایمان بفرستد».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: