رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 29/ارد/1401 (الخميس: 17/شوال/1443)

65
اهميت تربيت جوانان
[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

بنده بسيار خوشحال هستم از زيارت آقايان و از اين اهتمامی‌ که شما در امور تربيت جوانان و نوجوانان و مخصوصاً در امر تعليم قرآن مجيد داريد.

تعليم قرآن و احکام شرعيه از واجبات است، خصوصاً جوان‌هایي که تازه به بلوغ می‌رسند بايد مسائل و احکام شرعي که مورد ابتلای آنان است ياد بگيرند. همۀ برنامه‌های شما الهي است و ان‌شاءالله مورد رضايت حضرت وليّ عصر(عج) قرار گيرد.

اميدوارم شما که به مسجد جمکران مشرف شده‌ايد و ارتباط خود را با حضرت وليّ عصر(عج) تجديد کرديد و عهد و پيمان بستيد، در خط ولايت آن حضرت ثابت‌قدم بمانيد.

اينکه انسان بتواند عده‌اي را به راه اسلام و اهل‌بيت(ع) هدايت نمايد، و امر اهل‌بيت^ را احيا کند وظيفۀ بسيار مهمّی ‌است، و اجر و ثوابش بسيار زياد است. شما وظيفۀ بسيار سنگيني را به عهده گرفته‌ايد، همين‌طور آنها که با شما همکاري مي‌کنند و وارد کلاس‌هاي شما می‌شوند.

ممکن است اگر اين جلسات نباشد، بعضي از کساني که در جلسات شما شرکت مي‌کنند، در جاهاي ديگر حضور پيدا کنند و اسباب انحراف آنها باشد. شما واسطه شده‌ايد که آنها را با مبادي عاليه، خداوند متعال و ائمّه(ع) ارتباط دهيد. کار بسيار خوبي است و در شأن بزرگان دين است، يعني کساني که شأنشان بسيار بالا است

 

تبليغ دين مي‌کنند و مردم را تربيت مي‌کنند، تربيتي که اسلام و مذهب و ولايت اهل‌بيت(ع) می‌خواهد.

اميدوارم بتوانيد جوان‌ها را از اين گرفتاري‌هایي که براي آنان پيدا شده حفظ کنيد، شما که در تهران هستيد شايد بهتر از من بدانيد، گرفتاري‌هایي که راجع به موسيقي هست راجع به شطرنج و مسائل ديگر هست، اين مسئله مهم است که وارد ملاهي و مناهي نشوند، به قول سعدي:

قيمت خود به مناهيّ و ملاهي مشکن
 

 

 

گرت ايمان درست است به روز موعود
 

     
 

کار شما بسيار مهم است، هم جنبۀ سلبي آن و هم جنبۀ اثباتي آن.

جنبۀ اثباتي اين است که اينها را در طريق اهل‌بيت(ع) قرار مي‌دهيد، تبليغ و هدايت می‌کنيد، احکام و معارف اسلام را براي اينها بيان می‌کنيد، پيغمبر و ائمۀ طاهرين(ع) را به آنها معرفي می‌کنيد.

جنبۀ سلبي آن هم اين است که آنها را از راه‌هاي بد و گمراه‌کننده که الآن مقابل بعضی‌ها گذاشته‌اند باز می‌داريد، هر دو مهم است.

خداوند متعال به شما توفيق دهد و آبروي شما را حفظ کند و همه را از ياران حضرت وليّ عصر(عج) قرار دهد و به همه حسن عاقبت دهد و اعمال ما را اسباب مسرّت خاطر شريف آن حضرت قرار دهد.

 

 

[1]. دیدار جمعي از مسئولين جلسات مذهبي جوانان در تهران با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 9 مهر 1388.

موضوع: 
نويسنده: