وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
پنجشنبه: 30/دى/1400 (الخميس: 16/جمادى الآخر/1443)

بشارت همۀ انبيا به ظهور حضرت وليّ عصر(عج)

برحسب آنچه از قرآن مجيد استفاده مي‌شود و الآن در کتب عهد قديم و جديد باقي مانده است، انبيای گذشته به اين ظهور بشارت داده‌اند که دنيا در آخرالزمان تحت حکومت واحده قرار می‌گيرد و اسلام شرق و غرب عالم را فرا می‌گيرد، قانون، قانون خدا می‌شود، حاکميت مخصوص خداوند متعال می‌شود، همۀ انبيای گذشته از اين ظهور خبر داده‌اند.

در روايات بسياري که هم اهل سنت و هم شيعه نقل کرده‌اند آمده است که در آخرالزمان حضرت مهدي(عج) ظهور مي‌کند و اسلام غلبۀ کامل و کلّي بر تمام اديان پيدا مي‌کند.

﴿هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ﴾؛[1]

و آيات ديگري که خداوند متعال بشارت داده است که دين اسلام بر تمام اديان غالب مي‌شود و حکومت واحده تشکيل می‌شود، عدل و داد همۀ عالم را فرا می‌گيرد.

يکي از خصائص حضرت مهدي(عج) همين است که:

«يَمْلأُ الأَرْضَ قِسْطاً وَعَدْلاً كَمَا مُلِئَتْ ظُلْماً وَجَوْراً».[2]

 

اين از خصوصياتي است که روايات شيعه و سني بر آن اتفاق دارند که شخص بزرگواري ظهور مي‌کند، دنيا را پر از عدل و داد مي‌کند، بعد از آنکه پر از ظلم و جور شده است. در چند روايت «کَمَا مُلِئَتْ» و در چند روايت «بَعْدِ مَا مُلِئَتْ» آمده است، ولي مقصود واحد است.

حضرت آن وظایف اصلاحي بزرگي را که بايد انجام دهد، انجام می‌دهند.

ما به اعتقاد به وجود حضرت وليّ عصر(عج) و اعتقاد به مهدويت افتخار می‌کنيم و سرافراز هستيم و به آينده اميدوار هستيم و آينده را خوب می‌بينيم و مأيوس نيستيم و می‌دانيم دنيا رو به عدل و قسط و خير است و روزي خواهد آمد که عدالت در جهان حاکم مي‌شود.

ما بايد روح اميدواري را که به‌واسطۀ انتظار حضرت مهدي(عج) به وجود می‌آيد غنيمت بشماريم. اين روحيه براي حفظ استقامت انسان در برابر حوادث بسيار مؤثر است. بعضي از بزرگان می‌گويند: هر مکتبي که مردم را بيشتر به آينده اميدوار کند و آنان را از نااميدي نجات دهد، آن مکتب براي جامعه مفيدتر است. اسلام مردم را به آينده و ظهور حضرت وليّ عصر(عج) اميدوار مي‌کند همه منتظرند و اميد دارند که بالاخره عدل و قسط و علم غالب مي‌شود.

در بيشتر روايات آمده است که:

«يَمْلأُ الأَرْضَ قِسْطاً وَعَدْلاً».

و در بعضي از روايات آمده است:

«يَمْلأُ اللهُ عَزَّ وَجَلَّ بِهِ الأَرْضَ نُوراً بَعْدَ ظُلْمَتِهَا وَعَدْلاً بَعْدَ جَوْرِهَا وَعِلْماً بَعْدَ جَهْلِهَا»؛[3]

يعني حضرت دنيا را پر از علم مي‌کند. وقتي حضرت ظاهر مي‌شود مردم همه عالم

 

و دانا می‌شوند. اميدوارم خداوند به ما توفيق دهد تا قدر نعمت ولايت حضرت حجت(عج) را بدانيم و به لوازم و آثاري که دارد ملتزم باشيم، به صورتي عمل کنيم که وقتي حضرت ظهور می‌فرمايند از کساني باشيم که در رکاب حضرت براي پيشبرد اسلام و جهاد با کفار حضور دارند.

شيعيان در عصر غيبت بايد خود را براي آن زمان بسازند، چنين نيست که گمان کنند وظيفه و مسئوليت ندارند، در عصر غيبت همۀ آن وظایف و مسئوليت‌هایي که يک مسلمان نسبت به جامعه، نسبت به افراد، نسبت به امربه‌معروف و نهي‌ازمنکر دارد، تمام اين وظایف را بايد کسي که منتظر فرج حضرت است بهتر و کامل‌تر انجام دهد.

 

[1]. توبه، ٣٣؛ صف، ٩؛ فتح، ٢٨. «او کسی است که رسولش را با هدایت و آیین حق فرستاد، تا آن را بر همه آیین‌ها غالب گرداند».

[2]. صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ج2، ص222 - 235. «روی زمین را با عدل و داد پر می‌کند پس از آنکه با ظلم و ستم و بی‌داد پر شده باشد.»

[3]. صدوق، کمال الدين، ص ٢٦٠؛ طبرسی، اعلام الوری، ج2، ص185؛ صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ج1، ص158؛ ج2، ص234. «خدای عزیز و بزرگ به‌وسیله او روی زمین را پس از تاریکی آن پر از نور و پس از جور و ستم پر از داد و پس از جهل و نادانی پر از علم و دانش می‌کند.»

موضوع: 
نويسنده: