رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 28/ارد/1401 (الأربعاء: 16/شوال/1443)

محکم‌ترين دستگيرۀ ايمان

به‌هرحال بايد انسان مسألۀ حبّ و بغض را در خودش حفظ کند امربه‌معروف و نهي‌ازمنکر هم از همين باب است اینکه انسان بايد عزّت اسلام و ذلّت دشمنان را بخواهد، همۀ اينها داخل در مسألۀ حبّ و بغض مي‌شود.

پيامبر اکرم(ص) از اصحاب پرسيدند: «کدام‌يک از دستگيره‌هاي ايمان محکم‌تر است؟». هر‌کس چيزي گفت مثلاً يکي گفت: نماز، يکي روزه، يکي حج، حضرت فرمود:

همۀ اينها که شما گفتيد خوب است اما:

«أَوْثَقَ عُرَى الإِيمَانِ الْحُبُّ فِي اللهِ وَالْبُغْضُ فِي اللهِ‏».[1]

قرآن مي‌فرمايد:

﴿لَا تَجِدُ قَوْماً يُؤْمِنُونَ بِاللّٰهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللّٰهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا

 

آبَاءَهُمْ أَوْ أَبْنَاءَهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُولَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الْإِيمَانَ وَأَيَّدَهُمْ بِرُوحٍ مِنْهُ وَيُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا رَضِيَ اللّٰهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ أُولَئِكَ حِزْبُ اللّٰهِ أَلَا إِنَّ حِزْبَ اللّٰهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ﴾ .[2]

اينها برنامه‌های بزرگ سياسي اسلام است، کسي که به خدا و روز قيامت ايمان دارد با دشمنان خدا و رسول دوستي نمي‌کند با کساني که اين معصيت‌ها را ترويج مي‌کنند دوستي نمي‌کند انسان بايد با دشمن خدا ترک مراوده کند و رابطه نداشته باشد آيۀ ديگر مي‌فرمايد:

﴿قُلْ إِنْ كَانَ آبَاؤُكُمْ وَأَبْنَاؤُكُمْ وَإِخْوَانُكُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْ وَأَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُ تَرْضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِنَ اللّٰهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِي سَبِيلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّى يَأْتِيَ اللّٰهُ بِأَمْرِهِ وَاللّٰهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ﴾.[3]

اميدوارم شما اسباب رعب و ترس دشمنان اسلام باشيد و کساني که قصد تجاوز به اين مملکت را دارند مأيوس کنيد و قدر خود را بدانيد.

اميدوارم امام زمان(عج) قلبش از شما و ما راضي باشد، همه چيز بايد به اسلام برگردد، در اسلام ذوب شود. روحاني، ارتش، سپاه، بسيج و يا بازار باشد همه بايد مظهر اسلام و نمايش تعليمات اسلام و نظام اسلام و تمدن اسلام و هويت اسلامی ‌باشد.

 

 

[1]. ابن‌ابی‌الدنیا، الاخوان، ص86؛ هیثمی، مجمع الزوائد، ج1، ص89. «محکم‌ترين دستگيره‌هاي ايمان، دوستي در راه خدا و دشمني در راه خدا است».

[2]. مجادله، 2٢. «هیچ قومى را نيابى كه به خدا و روز بازپسين ايمان داشته باشند [و] كسانى را كه با خدا و رسولش مخالفت كرده‏‌اند هرچند پدرانشان يا پسرانشان يا برادرانشان يا عشيره آنان باشند دوست بدارند. در دل اينهاست كه [خدا] ايمان را نوشته و آنها را با روحى از جانب خود تأييد كرده است و آنان را به بهشت‌هايى كه از زير [درختان] آن جوي‌هايى روان است در مى‌‏آورد، هميشه در آنجا ماندگارند. خدا از ايشان خشنود و آنها از او خشنودند. اينان حزب خدا هستند. آرى حزب خدا است كه رستگارانند».

[3]. توبه، ٢٤. «اگر پدران و فرزندان و برادران و همسران و طايفه شما و اموالي که به دست آورده‌ايد و تجارتي که از کساد شدنش بيم داريد و خانه‌هاي مورد علاقه شما، در نظرتان از خداوند و پيامبرش و جهاد در راهش محبوب‌تر است در انتظار اين باشيد که خداوند عذابش را بر شما نازل کند».

نويسنده: