رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 29/ارد/1401 (الخميس: 17/شوال/1443)

شما از همه وحشي‌تريد

چرا اين‌همه مردم را به کشتن داديد؟ چرا همۀ شهرهاي آباد را خراب کرديد؟ شما می‌گویيد متمدّن هستيد، شما از همه وحشي‌تريد، اين توحّش است نه تمدّن.

 

آنها چون زور و قدرت دارند می‌خواهند چنين فرهنگي را با مفاسد و معايب ديگري که در جنبه‌هاي اخلاقي دارد به مسلمانان تحميل کنند و ما را از آن امتيازات و جنبه‌هاي انساني و فضائل ملکوتي که داريم جدا کنند.

الآن در تمام دنيا اين فرهنگ را ترويج مي‌کنند. در گذشته تا اين اواخر، با تبليغات و پول و تطميع و ايادي خود اين کار را مي‌کردند ولي امروز که می‌بينند از اين راه نمي‌شود، با زور وارد شدند و می‌گويند همين است که ما می‌گویيم و غير از اين هم نيست.

در چنين شرایطي بايد مسلمانان مخصوصاً جوانان، بسيار مواظب خود باشند که دين خود را نگه‌داري کنند و غرور اسلامی ‌را در خود تقویت کنند و بدانند کفار هرچه باشند در مقابل مسلمانان چيزي نيستند.

مثل مسلمانان صدر اسلام باشيد که می‌آمدند مثلاً در کاخ کسري يا در روم، و آنها را کسي حساب نمی‌کردند، چون می‌گفتند ما مسلمانيم ما موحّد و خداپرست هستيم و به اين اخلاق حميده و صفات ملکوتي معتقديم و می‌خواهيم آدم باشيم و آدميت را در دنيا ترويج کنيم.

در چنين شرايطي وظيفۀ همه بزرگ است. جوان و غير جوان، روحاني و غير روحاني بايد خودشان را حفظ کنند و در مقابل اين تطميعاتي که مي‌شود اين پيشنهاداتي که مي‌شود ضعف نشان ندهند و استقامت کنند، همان‌گونه که قرآن مي‌فرمايد:

﴿وَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ﴾؛[1]

﴿إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللّٰهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا﴾.[2]

استقامت در دين خيلي مهم است. بدانيد که اسلام و امام زمان(عج) از همۀ ما انتظار دارد. حضرت رسول(ص) در روايتي مي‌فرمايد:

 

«قَالَ الله عَزَّ اسْمُهُ: إِنَّ أُمَّتَكَ فِي الأَرْضِ كَالشَّامَةِ الْبَيْضَاءِ فِي الثَّوْرِ الأَسْوَدِ هُمُ الْقَادِرُونَ وَهُمُ الْقَاهِرُونَ يَسْتَخْدِمُونَ وَلا يُسْتَخْدَمُون»؛[3]

مثل امت من در بين سایر مسلمانان (بنا بر يک تفسير اين روايت) در درخشندگي و برجستگي مثل موي سفيدي است که در يک گاو سياهي باشد، اين مو چقدر درخشش و تابش دارد، و همه می‌بينند، مسلمان بايد اين‌گونه باشد.

«يَسْتَخْدِمُونَ وَلا يُسْتَخْدَمُونَ»، امت من بايد امم ديگر را استخدام کنند، البته نه به آن معنا که منظور حضرت اين باشد که مسلمانان استعمارگر باشند و استضعاف کنند، بلکه قدرت و قوتي داشته باشند که نسبت به امت‌هاي ديگر از موقعيت بالاتري برخوردار باشند.

« وَلا يُسْتَخْدَمُونَ» اما خدمتگزار نمی‌شوند، مستخدم ديگران نمی‌شوند.

مواظب باشيد در برنامه‌ها و فرق باطله يا صوفيه که همه گمراهي است شرکت نکنيد و تحت نظر علمایي که آنها را به استقامت سليقه می‌شناسيد حرکت کنيد و از آنها سؤال کنيد.

خداوند همۀ شما را از ياوران دين و امام زمان(عج) قرار دهد.

 

 

[1]. شوري، ١٥. «و آن‌چنان که مأمور شده‌ای استقامت نما».

[2]. فصلت، 30؛ احقاف، ١٣. «کسانی که گفتند پروردگار ما خداوند یگانه است و استقامت کردند».

[3]. طبرسی، الاحتجاج، ج1، ص330؛ مجلسی، بحار الانوار، ج ١٠، ص ٤٣. 

نويسنده: 
کليد واژه: