رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 28/ارد/1401 (الأربعاء: 16/شوال/1443)

32
ضرورت خدمت‌رساني به حوزه‌های علمیه
[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

خدماتي که شما انجام مي‌دهيد بسيار اهميت دارد البته حوزه علميه از زماني که تأسيس شد تابه‌حال با مشکلات مادي بسياري روبرو بوده است بزرگاني هم که بودند حداکثر کوشش و فداکاري‌هایي که بايد انجام بدهند انجام می‌دادند ولي امکانات برايشان فراهم نبود اما حوزه را نگاه داشتند و حوزه سير خودش را داشت تا حالا به اينجا رسيده است. اميدوارم بعد از اين هم حوزه کمّاً و کيْفاً به مراتب و درجات بيشتر نائل شود.

همۀ اين برنامه‌هایي که فرموديد و خدمات مختلفي که در نظر گرفته شده مهم و بسيار جالب است البته طلاب نبايد براي امور مادي جذب حوزه بشوند و اين مضرّ است. اصولاً اینکه اشخاص وقتي می‌آيند بگويند اينجا که می‌رويم آن جنبه‌هاي مادي ما تأمين شود مثل بعضي از جاهایي که مردم می‌روند و می‌گويند می‌رويم وضع مادي ما اصلاح مي‌شود اينجا نبايد کسي به اين صورت بيايد يعني بخواهد اينجا را وسيلۀ تأمين جنبه‌هاي مادي خودش قرار دهد.

ورود در روحانيت و مشارکت در برنامه‌های تحصيل و تبليغ ديني بايد براي خدا و خدمت به امام زمان(ع) باشد و لو با تحمل هر نوع زحمت و مشقتي، چنان‌که در گذشته همين‌طور بود، انواع مشقت‌ها، انواع سختي‌هایي که نمي‌شود گفت.

 

آن‌وقت اين‌طور بود هر‌کسی می‌آمد به حوزه، می‌آمد براي اینکه اين سختي‌ها را تحمل کند، آگاهانه می‌آمد و فشارها و اذيت‌ها و آزارها را تحمل می‌کرد.

 

[1]. دیدار مسئولين مرکز خدمات حوزه‌هاي علميه با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 18 آبان 1387.

موضوع: 
نويسنده: