وریز وجوهات
در پی شرکت علّامه دکتر  سیدمصطفی محقق‌داماد در همایش تغییرات اقلیمی در واتیکان، حضرت آیت الله العظمی صافی دامت برکاته، از ایشان تقدیر و تشکر نمودند.   معظم له با ارسال پیامی شفاهی، خطاب به ایشان فرمودند: اوّلاً از شرکت جنابعالی در این...
سه شنبه: 4/آبا/1400 (الثلاثاء: 19/ربيع الأول/1443)

44
نقش تعليم و تربيت در اصلاح جامعه[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

قال الله تعالي:

﴿وَالْبَلَدُ الطَّيبُ يَخْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَالَّذِي خَبُثَ لَا يَخْرُجُ إِلَّا نَكِداً كَذَلِكَ نُصَرِّفُ الْآياتِ لِقَوْمٍ يَشْكُرُونَ﴾.[2]

اوّلاً تشکر می‌کنم از اظهار لطف شما عزيزان که بنده را مورد تفقّد خود قرار داديد و به ديدار خودتان نائل فرموديد. اميدوارم در ظلّ توجهات خاصّه حضرت بقیة ‌الله ارواحنا و ارواح العالمين له الفداء موفق به انجام خدمات علمی ‌و ديني و تبليغي و فرهنگي باشيد و موجبات خشنودي خاطر آقا را فراهم کنيد.

مسألۀ تعليم و تربيت در اسلام بسيار مهم است و شغل شما شغل بسيار عظيمی ‌است و موجب تکريم و تعظيم است. اگر جامعه‌اي در اين مسأله توفيق پيدا کند در همۀ مسائل ديني و حيات زندگي، اعم از اجتماعي، فردي، سياسي و حتي اقتصادي موفق می‌شود. اگر اينجا کارها درست انجام شد جاهاي ديگر اصلاح مي‌شود و يا اقلاً اصلاح‌پذير خواهد شد.

وضع معلّم و استاد و دانشجو و دانش‌آموز در اصلاح جامعه بسيار تأثير دارد حتي

 

در حوزه‌هاي علميه اگرچه همۀ بزرگان مردان صالح، برجسته و پارسا بوده‌اند ولي مع‌ذلک اخلاقياتشان، برخوردشان با اشخاص متفاوت است و لذا می‌بينيم روحيات و رفتار و اخلاق کساني که در حوزۀ هر کدام تربيت شده‌اند. دانش‌آموز و دانشجو بايد قدر استاد را بداند و به او احترام بگذارد.

در گذشته اگر کسي در مکتبي پيش استادي درس خوانده بود اگر شصت سال هم می‌گذشت و تا عمر داشت حق تعليم او را فراموش نمی‌کرد و به او بيشتر از پدرش تعظيم می‌کرد.

کتابي هم شهيد نوشته است (منیة المريد في آداب المفيد و المستفيد) که وظایف استاد و شاگرد را نوشته است، آدابي که معلّم بايد بداند، چگونه تعليم دهد و آدابي که متعلّم و دانش‌آموز و دانشجو بايد بداند.

خداوند به شما در اين خدمتي که انجام مي‌دهيد توفيق دهد خصوصاً که فرموديد دبير ديني و قرآن هستيد.

امروز قرآن مجيد در مملکت بسيار رونق پيدا کرده است.

ياد دادن قرآن بسيار ثواب دارد حتي اگر يک سوره را ياد دهد. در روايت داريم شخصي «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيْمِ»‏ را به کسي ياد داد و به اين سبب خداوند عذاب را از پدر اين شاگرد برطرف کرد. حال خود اين معلّم چقدر ثواب می‌برد؟ بسم‌الله گفتن از شعائر اسلام است حالا دوباره گفتن بسم‌الله کم‌رنگ شده است، می‌بينيم بعضي افراد وقتي سخنراني مي‌کنند بسم‌الله نمی‌گويند.

وقتي شاگردان می‌خواهند چيزي بخوانند به آنها بگویيد بسم‌الله را فراموش نکنند. ما که به مکتب می‌رفتيم معلّم مواظب بود که اول بسم‌الله بگویيم و بعد درسمان را بخوانيم.

خداوند به شما توفيق دهد من از شما تشکر می‌کنم.

والسلام عليکم ورحمة الله وبرکاته

 


[1]. دیدار جمعي از دبيران شهرستان دليجان با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 11 فروردين 1387.

[2]. اعراف، ٥٨. «سرزمین پاک گیاهش به فرمان پروردگار می‌روید، اما سرزمین‌های بدطینت جز گیاه ناچیز و بی‌ارزش از آن نمی‌روید، این‌گونه آیات (خود) را برای آنها که شکرگزارند بیان می‌کنیم».

نويسنده: