وریز وجوهات
حجة الاسلام والمسلمین آقای رمضانی دبیر کل مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف با ایشان دیدار کرد. در ابتدا، ایشان گزارشی از فعالیت های گذشته و برنامه‌های آتی این مجمع...
يكشنبه: 7/آذر/1400 (الأحد: 22/ربيع الثاني/1443)

يا حساب خودت را بکن يا نامۀ ما را بده

عرض ادب کردم و گفتم: بفرمایيد، فلاني هم اينجا هستند (يعني آن آقاي روحاني). فرمودند:

نه من منزل تو نمی‌آيم يا حساب خودت را بکن يا آن نامۀ ما را بده که در فلان جا قرار دارد (خودش هم نمی‌دانسته است) و بعد رفتم ديدم نامه‌اي که آقاي گلپايگاني براي معرفي اين آقا نوشته بودند همان‌جا بود. فرموده بودند: يا حساب خودت را بکن يا آن نامۀ ما را بده.

اين گروه، جمعيتي است که عنايت حضرت به آن هست اما بايد خيلي مواظب باشيم که اين عنايت کم‌رنگ نشود يا بعضي از تحت اين عنايت خداي نخواسته خارج نشويم.

الآن هم تمام اين حوزه‌ها که برقرار است به‌واسطۀ عنايت آقا است به‌واسطه اينکه قلوب مردم در تصرف ايشان است.

کساني که وابستۀ به دين و روحانيت هستند بايد مواظب باشند مردم می‌خواهند دين را از ما ببينند، بايد در کارهايمان وقار داشته باشيم حتي در عباداتمان، در نماز، در نماز جماعت، در عزاداري که براي سيدالشهدا و ائمه طاهرين(ع) انجام می‌دهيم، همۀ اينها بايد تحت ضوابط شرعي و وقار کامل و متانتي که بايد اهل علم داشته باشند قرار گيرد، جوري نباشد که سبک باشد، نه خود را سبک کنيم و نه آن کاري را که انجام می‌دهيم، همۀ کارهاي ما تحت مراقبت است، ما هميشه در محضر خداوند متعال هستيم، امام زمان(عج) ما را می‌بيند. قرآن مي‌فرمايد:

 

﴿وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللّٰهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ﴾.[1]

کلمۀ (مؤمنين) در آيه به ائمه طاهرين^ تفسير شده است[2] که امروز شخص مقدس حضرت وليّ عصر(عج) است ايشان اعمال ما را می‌بينند، علاوه بر اینکه در روايات است که روزهاي دوشنبه و پنج‌شنبه اعمال ما بر حضرت عرضه می‌شود؛[3]  اصلاً رفتار ما در مرأي و منظر ايشان است، نبايد به صورتي عمل کنيم که از ما رنجش خاطري پيدا کنند.

هرکسي بايد تصور کند خودش هست و اين اسلام، فرض کنيد در دنيا کس ديگري نيست، هيچ‌کس نيست که بيايد درس بخواند و اين علوم را ياد بگيرد و شما يک نفر هستيد، و اسلام به وجود شما محتاج است، در اين صورت چقدر بايد کوشش کرد و چقدر ثواب دارد، نمي‌شود فضيلت و ثوابي که براي تحصيل علم و ارتباط با احاديث اهل‌بيت^ هست تصور کرد.

خداوند به همۀ شما توفيق دهد، من خوشحال شدم. زيارت شما و نگاه کردن به صورت شما براي انسان عبادت است اميدوارم هميشه خدمتگزار مخلص و صميمی‌ براي امام زمان(عج) باشيد ايشان را فراموش نکنيد و هميشه براي ايشان و مخصوصاً تعجيل در فرجشان دعا کنيد و يادتان نرود که ما همه می‌خواهيم بگویيم خدمتگزار و سرباز حضرت وليّ عصر(عج) هستيم، بعضي از بزرگان می‌فرمايند، انسان صدقه که می‌دهد براي سلامتي امام زمان(عج) بدهد، عبادتي که انجام می‌دهد همه را به حساب حضرت وليّ عصر(عج) قرار دهد.

فرموده‌اند: مردم را با عملتان به خداوند متعال دعوت کنيد نه با زبان.[4]

والسلام عليکم ورحمة الله وبرکاته

 

 

[1]. توبه، ١٠٥. «وبگو عمل کنيد، خداوند و رسولش و مؤمنين اعمال شما را  می‌بينند».  

[2]. رجوع کنيد به: صفار، بصائر الدرجات، ص447 – 448؛ کلینی، الکافي ج1، ص219 – 220، باب عرض الاعمال علی النبیّ| والأئمّة^؛ طبرسی، مجمع البيان، ج5، ص104، ذيل آيه شريفه.

[3]. مجلسی، بحار الانوار، ج5، ص329؛ ج23، ص335.

[4]. «کُونُوا دُعَاةً لِلنّاسِ بِغيرِ ألْسِنَتِکُمْ». کلینی، الکافي ج ٢، ص ٧٨؛ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج1، ص76؛ مجلسی، بحار الانوار، ج67، ص303.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: