وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
سه شنبه: 28/دى/1400 (الثلاثاء: 14/جمادى الآخر/1443)

بودجه يا آينه کشور[1]

امسال در بودجه چيزهایي است که انسان تعجب مي‌کند. بودجه آينۀ وضع مملکت است اگر می‌خواهيد بدانيد يک مملکتي چه راهي را در پيش گرفته است راه علم و تحقيق؟ يا راه کارهاي بي‌اساس و بي‌فايده؟ بايد به برنامۀ بودجۀ آن مملکت نگاه کنيد هر کجاي دنيا را که بخواهيد بررسي کنيد از اينجا مي‌شود فهميد، اگر به امور غير لازم پرداخته باشند باعث ضعف کشور مي‌شود همان‌طور که فرموده‌اند:

«يُسْتَدَلُّ‏ عَلَى‏ إِدْبَارِ الدُّوَلِ بِأَرْبَعٍ: تَضْيِيعُ الأُصُولِ وَالتَّمَسُّكُ بِالْفُروعِ وَتَقْدِيمُ الأَرَاذِلِ وَتَأَخُّرِ الأَفَاضِلِ».[2]

يکي از چيزهایي که اسباب ضعف جامعه مي‌شود اين است که به امور کم‌ارزش، ارزش بدهند و به اموري که ارزش دارد و براي سعادت جامعه و افتخار جامعه لازم است ارزش ندهند.

اين برنامه‌ريزي‌ها اگر درست و صحيح انجام شود خيلي مهم است، کساني که اين وظایف را انجام می‌دهند بايد بدانند مسئوليت‌شان خيلي زياد است و در پيشگاه خداي متعال يا خيلي روسفيد مي‌شوند يا خيلي گرفتار و مديون و مشغول الذمه.

من خوشحالم امثال شما مردمان مؤمن و متديّن اين کارها را عهده‌دار هستيد اميدوارم کساني که بالاتر هستند بتوانند اين مملکت را در تمام نواحي مطابق با اسلام بسازند، تا چنين نباشد و ما در برابر ديگران ضعيف باشيم آنها اين‌گونه در بلاد اسلامی ‌ترک‌تازي مي‌کنند ما بايد در همۀ جهات با قوت و قدرت باشيم و زندگي کنيم و در اين مقام باشيم که قدرت خود را زياد کنيم.

 

«اسْتَغْنُوا عَنِ النَّاسِ وَلَوْ بِشَوْصِ السِّوَاكِ».[3]

جامعۀ اسلامی‌ حتي اگر به ساخت يک کبريت هم خودش را از بيگانگان بي‌نياز کند ارزش دارد.

خداوند همۀ شما را مورد الطاف و توجهات امام زمان(عج) قرار دهد، بدانيد که ايشان از همۀ ما انتظار دارند از بنده، از شما، اگر آن‌گونه که مورد انتظار ايشان است عمل کنيم هم، سعادت خودمان و هم، سعادت جامعه و ترقي مملکت و مردم فراهم مي‌شود.

والسلام عليکم ورحمة الله وبرکاته

 


[1]. لازم به ذکر است که نامه تاریخی معظّم‌له به مجلس شورای اسلامی، در کتابی به نام «بايدها و نبايدهای بودجه» چاپ شده است. 

[2]. آمدی، غرر الحکم، ص342؛ لیثی واسطی، عیون الحکم و المواعظ، ص550. «چهار چیز دلیل روی گردان شدن (زوال) دولت‌ها است: ضایع کردن اصول و مقررات، و چنگ زدن به فروغ، و مقدم داشتن افراد پست و بی‌کفایت و عقب داشتن افراد فاضل و برتر.»

[3]. طبرانی، المعجم الکبیر، ج11، ص351؛ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج2، ص71؛ هیثمی، مجمع الزوائد، ج3، ص94؛ حر عاملی، وسائل‌ الشیعه، ج ٩، ص ٤٤١. «از مردم بی‌نیازی گزینید هرچند که آب‌پس‌مانده مسواک (غساله مسواک) باشد.»

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: