وریز وجوهات
شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ كمال واقعی انسان‎هاست.   شب آزادی بشر. شبی كه اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎...
جمعه: 17/ارد/1400 (الجمعة: 25/رمضان/1442)

64
اهميت دوران جواني[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

در توصيه‌ها و سفارش‌هایي که حضرت رسول(ص) به اباذر می‌فرمايند آمده است که:

«اغْتَنِمْ خَمْساً قَبْلَ خَمْسٍ: شَبَابَكَ قَبْلَ هَرَمِك‏...»؛[2]

یعنی پنج چیز را پیش از پنج چیز غنیمت بدان، یکی جوانی است.

نعمت جواني نعمت بسيار بزرگ و ارزنده‌اي است که تا انسان آن را از دست ندهد نمی‌فهمد چه نعمتي بوده و از دست رفته است و لذا مي‌فرمايد جواني را پيش از اینکه پير شوي غنيمت بدان و از آن حداکثر استفاده را ببر.

همۀ نعمت‌هاي الهي اين‌چنين است که تا در اختيار انسان است ما قدرش را آن‌طور که بايد نمي‌دانيم و ملتفت نمي‌شويم. الآن ما محفوف به نعمت‌هاي خداوند هستيم ولي متوجه آن نعمت‌ها نيستيم، ولي وقتي آن نعمت از انسان گرفته مي‌شود متوجه مي‌شود که عجب نعمتي و رحمتي بود که از دست رفت.

«اَلنِّعْمَةُ مَجْهُولَةٌ مَادَامَتْ مَحْصُولَةً، فَإِذَا فُقِدَتْ عُرِفَتْ».[3]

راجع به جوان در روايت ديگري هست که:

«خَيْرُ أُمَّتِي مَنْ هَدَمَ شَبَابَهُ فِي طَاعَةِ اللهِ وَفَطَمَ نَفْسَهُ عَنْ لَذَّاتِ الدُّنْيَا وَتَوَلَّهَ بِالآخِرَةِ، إِنَّ جَزَاءَهُ عَلَى اللهِ أَعْلَى مَرَاتِبِ الْجَنَّةِ».[4]

 

بهترين امت من جواني است که جوانيش را در اطاعت خدا صرف کند، خودش را در جواني بسازد، عبادت خدا را انجام دهد، اگر محصل است درس بخواند ياد خدا را فراموش نکند و عاشق آخرت باشد و از لذات دنيا جدایي اختيار کند. بالاترين مراتب بهشت پاداشي است که اين جوان از خداوند متعال خواهد گرفت.

 

[1]. دیدار گروهی از جوانان با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 5 فروردين 1388.

[2]. مجلسی، بحار الانوار، ج ٧٤، ص ٧5.

[3]. «قدر نعمت ناشناخته است تا چندی که در دسترس هست؛ وقتی از دست رفت قدرش شناخته می‌شود».

[4]. ورام بن ابی‌فراس، مجموعه ورام، ج ٢، ص ١٢٣.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: