رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 26/ارد/1401 (الاثنين: 14/شوال/1443)

ضرورت حفظ قداست مراسم جشن

البته بايد قداست اين مطلب را هم حفظ کرد و لهو و لعب در آن وارد نشود، اينها عبادت است.

اظهار ولايت و تولا يک عبادت بزرگ است همه بايد قداستش را حفظ کنند و از اين معنويات محروم نشوند بايد به خدا و امام زمان# نزديک شويم و معرفت خود را به حضرت بيشتر کنيم.

در قرآن می‌خوانيم:

﴿يَوْمَ نَدْعُوا كُلَّ أُناسٍ بِإِمَامِهِمْ‏﴾.[1]

در بعضي از تفاسير آمده است که روز قيامت، ما را که شيعه و امت حضرت وليّ عصر(عج) هستيم به اسم امام زمان(عج) می‌خوانند،[2] از اين جهت بايد مواظب باشيم رضايت خاطر ايشان را فراهم کنيم.

اعمال ما را به حضرت عرضه مي‌کنند بايد کاري کنيم که وقتي حضرت، اعمال ما را می‌بينند خوشحال و مسرور شوند که شيعيان اين‌گونه مواظب حالات خود هستند و در راه ترقي دنيا و آخرت می‌باشند.

اگر دقت کنيم آنچه در خير و سعادت ما مؤثر است در برنامه‌های نيمه شعبان

 

موجود است. در اين برنامه‌ها به ما تعليم داده مي‌شود که شما بايد امتي باشيد (همان‌گونه که پيامبر خبر داده است) همراه با درخشندگي، شيعيان بايد جهات اخلاقي و معنوي آنها تابنده باشد.

اميدوارم اين زحمات و خدماتي که مردم انجام می‌دهند مورد توجه حضرت قرار بگيرد اينها تعظيم شعائر است.

﴿ذَلِكَ وَمَنْ يُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللّٰهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ﴾.[3]

اينها شعائر الله و علامت تقوا و پاکي قلب است.

اميدوارم از اين برکات بهره‌مند شويد و کساني که اين اعياد و اجلاس‌ها و چراغاني‌ها را برگزار مي‌کنند مورد عنايت حضرت قرار گيرند اين برنامه‌ها برکات بسياري دارد مخصوصاً اینکه ياد حضرت را زنده مي‌کنند همه را متوجه آن حضرت مي‌کنند و متوجه مي‌کنند که در مقابل حضرت چه وظایفي دارند.

﴿وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللّٰهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ﴾.[4]

مؤمنون در اين آيه برحسب تفاسير ائمه(ع) هستند.[5]

در اين زمان مخصوصاً حضرت وليّ عصر(عج) اعمال ما را می‌بيند و اعمالمان زير نظر مبارک ايشان است.

 

[1]. اسراء، ٧١. «روزي که هر گروهي را با پيشوايشان  می‌خوانيم»،

[2]. عن النبي| قال: «يُدْعَى كُلُّ أُنَاسٍ بِإِمَامِ زَمَانِهِم‏»؛ رواه الخاص والعام عن الرضا بالأسانيد الصحيحة أنّه روی عن آبائه عن النبي. طبرسی، مجمع البيان، ج6، ص663، ذیل آیه شریفه. «از پیامبر اسلام(ص) نقل شده است فرمود: هر گروهی و امتی با امام زمانشان خوانده می‌شوند. این حدیث را شیعه و سنی از امام رضا(ع) با چند سند صحیح روایت کرده‌اند که آن‌حضرت از پدرانش از پیامبر(ص) روایت کرده است».

[3]. حج، ٣٢. «این است (مناسک حج)، و هرکس شعائر الهی را بزرگ دارد، این کار نشانه تقوای دل‌ها است».

[4]. توبه، ١٠٥. «و بگو عمل کنيد که خداوند و رسول او و مؤمنان اعمال شما را می‌بينند». 

[5]. «رَوَى أَصْحَابُنَا أَنَّ أَعْمَالَ الأُمَّةِ تُعْرَضُ عَلَى أَئِمَّةِ الهُدی فَيَعْرِفُونَهَا وَهُمُ الْمَعْنِيُّونَ بِقَوْلِهِ: وَالْمُؤْمِنُونَ‏». طبرسی، مجمع البيان، ، ج5، ص104، ذيل آيه شريفه.

موضوع: 
نويسنده: