رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 29/ارد/1401 (الخميس: 17/شوال/1443)

6
شخصيت اميرمؤمنان(ع)[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

جرج جرداق در کتاب «الامام علي بن ابي‌طالب صوت العداله الانسانيه» اعلاميه حقوق بشر را با عهدنامۀ اميرالمؤمنين(ع) به مالک اشتر مقايسه کرده است، يعني سي مادۀ اعلاميه حقوق بشر را آورده و در مقابلش فرمايشات آن حضرت را نوشته و بعد مي‌گويد، مواد اعلاميه حقوق بشر در کلمات اميرالمؤمنين(ع) هست ولي بهتر و کامل‌تر و شفاف‌تر با چهار فرق و تفاوت:

١. «اعلاميه جهاني حقوق بشر را هزاران نفر از متفکران منسوب به اکثريت يا همۀ دولت‌هاي جهان، وضع کرده و به وجود آوردند، درصورتي‌که مواد و اصول قانون اساسي علوي را بزرگ مرد واحدي به نام علي بن ابي‌طالب به وجود آورده است».

يعني وقتي می‌خواستند اعلاميه حقوق بشر را بنويسند اول در روزنامه‌ها مطرح کردند، حقوقدان‌هاي مختلف اظهار نظر کردند، شش ماه، يا يک سال بحث کردند، ولي علي بن ابي‌طالب عهدنامه را به تنهایي نوشتند.

٢. «علي بن ابي‌طالب بيش از ده قرن، بر بنيان‌گذاران اعلاميه حقوق بشر پيشي دارد».

٣. «گردآورندگان مواد اعلاميه حقوق بشر، سراسر دنيا را دربارۀ کاري که کردند يا می‌خواستند بکنند، با گزاف و خودستایي، پر ساختند و تا آنجا در خودستایي پيش رفته و زياده‌گویي کردند که راستي و وجدان و ذوق انساني از آن نفرت کرد، زيرا آنان با

 

مظاهر غرور و خودپسندي‌هايشان، مردم را خسته نموده به ستوه آوردند و هزار و يک منت و هزار و يک بار گران بر دوش ملت‌ها نهادند، درحالي‌که علي بن ابي‌طالب بر توده‌ها و خداي جهانيان تواضع و فروتني کرد...».

درحقيقت علي بن ابي‌طالب بر کسي منّتي نداشت، زيرا اين مطالب را حق بشر می‌دانست و به آن عمل مي‌کرد.

٤. «بزرگ‌ترين و بيش‌ترين دولت‌هایي که در پيدايش اعلاميه حقوق بشر شريک و سهيم بودند و يا آن را به رسميت شناختند، همان‌هایي هستند که حقوق انسان را از او سلب مي‌کنند و در هر گوشه و کناري سربازان خود را براي نابودي اين اعلاميه و از بين بردن اين حقوق گسيل می‌دارند، درصورتي‌که علي بن ابي‌طالب هر جا قدم نهاد و در هر مقامی ‌که سخن گفت و هر بار برق شمشيرش همراه پرتو خورشيد درخشيدن گرفت، پرده‌هاي استبداد را پاره کرد و ريشۀ ظلم و ستم را برکند».[2]

اول کسي که به اعلاميه حقوق بشر عمل نکرد و معتقد حقيقي نبود خودشان بودند، من در اشعاري گفته‌ام:

منشور سازمان ملل حرف است
آوازۀ عدالت و آزادي
تا کي به جان و مال بشر دارند

 

 

چون نيستش حقيقت و مبنایي
اسم است و هيچ نيست مسمّایي
اين رهزنان، سيادت و آقایي

 

 

اما علي بن ابي‌طالب(ع) اول کسي است که اين حقوق را براي بشر قائل بود و تمام زندگي حضرت نشان می‌دهد که به اين مطالب معتقد بود.

اميدوارم خداوند متعال به شما توفيق دهد با زندگي اميرالمؤمنين(ع) و معارفي که از حضرت صادر شده آشنا شويد، معارفي که از هيچ بشري اين‌قدر صادر نشده است، انسان هرچه از معارف، علوم و اخلاقيات بخواهد، در کلمات، زندگي و سيرۀ حضرت وجود دارد.

 

تمام امت‌هاي اسلامی ‌متفقند که اميرالمؤمنين(ع) يک لحظه به دنيا توجه نداشته است.

اگر سؤال کنيد شخص اول در عالم اسلام در هر جهت کيست؟ اميرالمؤمنين(ع) را معرفي ميکنند.

جاحظ کلامی ‌دارد که طولاني است و در پايان مي‌گويد:

از هرچه بپرسيم اول کسي را که می‌شمارند علي بن ابي‌طالب است.[3]

ما بايد افتخار کنيم که چنين مذهبي داريم و در زير سايۀ ولايت ائمه طاهرين^ و مخصوصاً در اين زمان زير سايۀ ولايت حضرت بقيه الله(عج) هستيم.

در نهج البلاغه و ديگر کلمات و اشعار حضرت، بشارت‌هاي مهمی‌ راجع به ظهور حضرت وليّ عصر(عج) آمده است.

اميدوارم شما توفيق داشته باشيد که مشمول اين بشارت‌ها و مطالبي که در اين روايات است باشيد اینکه فرمودند:

«أُولَئِكَ الْمُخْلَصُونَ حَقّاً وَشِيعَتُنَا صِدْقاً وَالدُّعَاةُ إِلَى دِينِ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ سِرّاً وَجَهْراً»؛[4]

 به‌خصوص در اين زمان و خصوصاً شما جوانان.

 

 

 

 

 

[1]. دیدار گروهی از جوانان با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 30 فروردين 1387.

[2]. جرداق، امام علي صداي عدالت انساني، ج‌3، ص١٥٠.

[3]. جاحظ، الرسائل، ص179 – 181.

[4]. صدوق، کمال الدین، ص320؛ طبرسی، اعلام الوری، ج2، ص196؛ طبرسی، الاحتجاج، ج2، ص50؛ مجلسی، بحار الانوار، ج ٣٦، ص ٣٨٦ – 387؛ ج52، ص122. «آنها به‌حق مردمان خالص و شیعیان صادق ما و دعوت‌کنندگان به دین خدای بزرگ در آشکار و نهان هستند.»

موضوع: 
نويسنده: