وریز وجوهات
  - فطره مهماني كه پيش از مغرب شب عيد فطر با رضايت صاحبخانه وارد شده در صورتي كه بگويند، امشب نان او را داده، بر او واجب است هر چند نان خور او حساب نشود. - فطره مهماني كه پيش از مغرب شب عيد فطر بدون رضايت صاحبخانه وارد مي‌شود و مدتي نزد او...
يكشنبه: 26/ارد/1400 (الأحد: 4/شوال/1442)

22
حضرت وليّ عصر(عج) در قرآن و روایات
و امتحانات عصر غيبت[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

قال الله تعالي:

﴿وَنُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ﴾.[2]

من خيلي تشکر می‌کنم از اظهار لطفي که فرموديد و بنده را به زيارت خودتان نائل کرديد.

با اين افتخار بزرگ و انتساب به نام نامی ‌حضرت وليّ عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف و ارواحنا و ارواح العالمین له الفداء که شما دارا هستيد بنده به شما و اسم شريفي که داريد براي مطالب و مقاصد خودم توسل پيدا می‌کنم.

اسم مهدي و «يا مهدي» بسيار افتخارآميز است، بسيار پيام و معنا دارد، اين اسم و هر اسمی‌ که تعلّق و اشاره داشته باشد به وجود مقدس حضرت وليّ عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف و ارواحنا و ارواح العالمین له الفداء معاني و مفاهيمش براي يک مسلمان به‌خصوص شيعه بسيار است، کسي که اين اسم را انتخاب مي‌کند بايد تعهدات خاصي در امر دين داشته باشد، و به مقام معرفت امام رسيده باشد.

در حديث شريفي که فريقين (هم شيعه و هم سني) نقل کرده‌اند آمده است:

 

«مَنْ‏ مَاتَ‏ وَلَمْ‏ يَعْرِفْ‏ إِمَامَ زَمَانِهِ مَاتَ ميتَةً جَاهِلِيَّةً».[3]

کسي که خود را به اين اسم انتساب داده، خودش را از مردن جاهلي نجات داده است، و درواقع به مقاماتي رسيده است که خودش را با اين اسم معرّفي مي‌کند. اين اسم معاني مختلفي دارد، هم در قرآن و هم در احاديث.

 

[1]. دیدار هيئت «يا مهدي» از تهران با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 24 ارديبهشت 1388.

[2]. قصص، ٥. «ما می‌خواستیم بر مستضعفان زمین منت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم».

[3]. صدوق، کمال الدین، ص409؛ ابن‌شهرآشوب، مناقب آل ابی‌طالب، ج3، ص18؛ مجلسی، بحار الانوار، ج8، ص368. «کسي که بميرد و امام زمان خود را نشناخته باشد، مرگش همانند مرگ جاهليت است».

موضوع: 
نويسنده: