وریز وجوهات
عصر یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰، مسئول مؤسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری ره، با حضور در بیت مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیة‌الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته، با ایشان دیدار کرد. در ابتدای این دیدار، جناب آقای علی جعفری، فرزند مکرّم علّامه جعفری ره و...
يكشنبه: 7/آذر/1400 (الأحد: 22/ربيع الثاني/1443)

پرستار افتخاري

الآن مثلاً در حرم حضرت معصومه(س) يا حرم‌هاي ديگر به صورت افتخاري ثبت‌نام مي‌کنند که خدمتگزار حرم باشند، مسألۀ پرستاري هم همين‌طور است. اگر در ميان ما فرهنگ اسلام حاکم باشد آن‌وقت معلوم مي‌شود که اين کارها در چه مرتبه‌اي است، پرستاري چقدر ثواب دارد و پرستاري چقدر بايد محترم باشد، چه شغل بزرگي است، کسي که اين‌قدر فداکاري داشته باشد اين‌همه صبر و حوصله داشته باشد.

پرستاري مريض خيلي سخت است، مشکلاتي دارد. انسان اگر بخواهد از بيمار خودش ده روز، بيست روز، پرستاري کند خسته مي‌شود، آن‌وقت عده‌اي اين کار را شغل خودشان قرار داده‌اند. اين کار محتاج صبر و فداکاري است. بايد در مقابل بيماراني که قهراً صبرشان کم مي‌شود، تحمل کنند و به آنها مهرباني کنند. اگر واقعاً ما معتقد به عبادت خدا و ثواب خدا باشيم و اين خدمات را به حساب خدا قرار بدهيم، تمام زندگي و وقت اينها در عبادت صرف مي‌شود.

خوشا به حال کساني که اين توفيق را دارند و مي‌توانند به اين بيماراني که دستشان

 

از همه‌جا کوتاه است خصوصاً بيماراني که کسي را ندارند، کسي به عيادتشان نمي‌آيد، مهرباني کنند، به صورتشان تبسّم کنند، همۀ اينها عبادت است.

ما مسلمان‌ها بايد بيشتر از همۀ ملت‌ها به پرستارها احترام بگذاريم، تقدير کنيم، اين وظيفه‌اي است که همه بايد انجام دهند.

امروز پرستارها اين وظيفه را انجام مي‌دهند، اگر آنها انجام ندهند من بايد بروم، شما هم بايد برويد؛ براي اینکه مريض محتاج پرستار است و اگر نباشد تلف مي‌شود.

پرستار وظيفه‌اي را انجام مي‌دهد که تکليف از همه ساقط مي‌شود، بايد همه از اينها تشکر کنيم و اظهار امتنان داشته باشيم که اينها اين کار بزرگ را در جامعه انجام مي‌دهند، اين شغل مقدس است، براي اینکه مشاغل مختلف است، بعضي از شغل‌ها براي امور دنيا و ماديات است، کساني که اين شغل را دارند بايد خودشان را بشناسند و بدانند که اين کاري که انجام مي‌دهند يک کار معمولي و مثل شغل‌هاي ديگر نيست اگرچه زحمت زيادي دارد ولي در مقابل، اجر و ثواب دارد.

مردم جامعۀ ما بايد مسائلي که اسلام به آن خيلي اهميت داده بشناسند، بدانند که اين دين چه دين جامع الاطرافي است، ديني است که همۀ جهات را در نظر دارد ولي ما آن‌گونه که بايد نه قدر دين خودمان را مي‌دانيم و نه احکام خدا را رعايت مي‌کنيم.

نويسنده: 
کليد واژه: