وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
پنجشنبه: 30/دى/1400 (الخميس: 16/جمادى الآخر/1443)

78
ارزش شغل پرستاري
و اهمیت تعاون در جامعه[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

اميدوارم خدماتي که شما مي‌کنيد به‌قصد رضاي خدا و با خلوص نيت مورد توجه آقا حضرت وليّ عصر(عج) قرار گيرد و مشمول دعاي حضرت باشيد.

شغلي که شما داريد و وظيفه‌اي که انجام مي‌‌دهيد در اسلام بسيار اهميت دارد، خدمت به مريض و پرستاري از مريض و مراعات مريض در روايات خيلي مورد تأکيد قرار گرفته است. عناوين مختلفي بر کار شما منطبق مي‌شود و همۀ آنها در اسلام اهميت دارد و انگيزه‌اي مي‌شود براي اینکه انسان در قبول اين خدمت پيش‌قدم شود.

واقعاً انسان آرزو مي‌کند که يک شبانه‌روز مثل شما در اين مراکز، از بيماران پرستاري کند. کار مشکل و دشواري است، خيلي تحمل، صبر و حوصله مي‌خواهد کساني که اين کارها را انجام مي‌دهند بايد صبر و حوصله داشته باشند و متوجه پاداش الهي باشند تا با ميل و رغبت اين خدمت را انجام دهند. اگر کار آنها صدها برابر اين هم باشد در مقابل ثواب‌هایي که خداوند متعال به آنها عنايت مي‌فرمايد و ارزش معنوي آن چيزي نيست، حتي اگر انسان موفق شود فقط از يک مريض پرستاري کند بسا اسباب نجات انسان مي‌شود. در اسلام خدماتي خيلي کمتر از اينها اسباب بهشت مي‌شود تا چه رسد چنين خدماتي که اين‌همه مشکلات و دشواري‌ها دارد.

 

انسان وقتي پرستار است و با مريض روبرو مي‌شود، همان لبخند و تبسّمی ‌که به او مي‌زند حسنات بسياري در نامۀ عمل او نوشته مي‌شود.

بعضي مريض‌ها صبرشان تمام مي‌شود کسي که مي‌خواهد از چنين مريضي پرستاري کند بايد خيلي صبر و حوصله داشته باشد، بسياري از مردم حتي حاضر نيستند عزيزان خودشان را تحمل کنند، حال اگر افرادي با مريض برخورد خوب داشته باشند و نسبت به او مهرباني کنند پاداش بزرگي دارند. در روايت مي‌فرمايد:

«تَبَسُّمُ الرَّجُلِ فِي وَجْهِ أَخِيهِ حَسَنَةٌ».[2]

حال اگر اين برادر مؤمن مريض باشد، گرفتار و مبتلا باشد چقدر ثواب دارد. در روايت ديگري مي‌فرمايد:

«مَا عُبِدَ اللَّهُ بِشَيْ‏ءٍ أَحَبَّ إِلَی الله مِنْ إِدْخَالِ السُّرُورِ عَلَى الْمُؤْمِنِ».[3]

اسلام چنين تعليماتي دارد مي‌خواهد جامعه‌اي بسازد که در آن هر‌کسی ضعيف‌تر است، بيشتر مورد عنايت باشد و مردم بيشتر به او برسند نه اینکه هر‌کس ضعيف‌تر شد حالش بدتر شود و کسي به او اعتنا نکند و به فکرش نباشد. جامعه اسلامی ‌جامعه‌اي است که افرادي مثل شما مشغول خدمت باشند.

به شما تبريک عرض مي‌کنم به‌خاطر اين توفيقات و شغلي که داريد.

اميدوارم همۀ جهات مخصوصاً جهات ديني و اخلاقي را رعايت کنيد. گاهي مي‌شود انسان مريض‌ها را هدايت و راهنمایي مي‌کند و به طرف خداوند متعال جلب مي‌کند، کار شما کاري است جامع الاطراف.

کسي که پرستار يا پزشک است يا ديگر پرسنل بيمارستان، مؤسسات و سازمان‌ها

 

مجموعه‌اي است که مورد توجه آقا امام زمان(عج) هستند، يعني هرچه بيشتر و بهتر و خوب‌تر عمل کنند قلب امام زمان(عج) خوشحال‌تر مي‌شود.

اگر در جامعه اين خدمات نباشد و مريض‌ها گرفتار باشند و کسي به آنها رسيدگي نکند، آن جامعه بدترين جامعه است.

جامعه بايد بر اساس تعاون در بقا باشد و اگر بر اساس تنازع در بقا باشد، جامعه از بين مي‌رود.

تنازع در بقاء همين است که همه مي‌خواهند در کارهاي دنيا و رسيدن به مقاصد دنيا از ديگري جلوتر باشند و با هم دعوا دارند.

تعاون در بقاء اين است که همه به هم کمک مي‌کنند. اگر کسي افتاد ديگران او را بلند مي‌کنند اگر فقير باشد ديگران او را نجات مي‌دهند.

﴿تَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ﴾.[4]

اين کارها بسيار ثواب دارد و رواياتي که در اين باب هست بسيار است حتي عيادت مريض ثواب دارد.

کسي که عيادت مريض مي‌کند مثل اين است که به بهشت نزديک شده و وارد بهشت مي‌شود تا چه رسد به اینکه پرستاري از مريض کند، دوا و غذايش را به موقع بدهد هر کدام از اين کارها از عبادات بزرگ محسوب مي‌‌شود.

 

[1]. دیدار گروهي از پرستاران با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 31 خرداد 1389.

[2]. کلینی، الکافي، ج٢، ص١٨٨؛ حر عاملی، وسائل الشيعه، ج16، ص349؛ مجلسی، بحار الانوار، ج71، ص288. «تبسم انسان به صورت برادر مؤمنش حسنه است».

[3]. کلینی، الکافي ج٢، ص 188؛ مجلسی، بحار الانوار، ج ٧١، ص ٢٨٨. «عبادتي از اين محبوب‌تر در پيشگاه خداوند متعال نيست که انسان برادر مؤمنش را شاد کند».

[4]. مائده، ٢. «در راه نیکوکاری و پرهیزکاری با یکدیگر همکاری کنید، و در راه گناه و تعدّی همکاری ننمایید».

نويسنده: