وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
پنجشنبه: 30/دى/1400 (الخميس: 16/جمادى الآخر/1443)

50
اهميت مسائل تربيتي و وظایف معلّمان[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

ما بايد هويت اسلامی ‌خودمان را حفظ کنيم و افتخار کنيم که مسلمان هستيم و ولايت محمد و آل محمد(ص) را داريم، افتخار کنيم که حجابمان را نگه داشتيم و چادرمان را حفظ کرديم اين مهم است و اين را براي خود امتياز بدانيم و به ديگران فخر داشته باشيم نه اینکه نسبت به آنها احساس ضعف کنيم ما از همه بالاتريم براي اینکه جهات ديني خود را نگه می‌داريم و ثابت‌قدم در دين می‌مانيم اميدوارم شما که دبير و معلّم و معلّمه هستيد در اين راه موفق باشيد در روايت از امام(ع) است که:

«فَنَحْنُ الْعُلَمَاءُ وَشِيعَتُنَا الْمُتَعَلِّمُونَ‏».[2]

علما ما هستيم؛ يعني ائمّه(ع) هستند و بقيه مردم متعلّم و دانش‌آموز مکتب آنها هستند.

بنده و شما و هر شيعه‌اي بايد در اين مکتب درس خوانده باشد و تربيت شده باشد و معارف اهل‌بيت(ع) را بداند.

شما می‌توانيد در اين رشته کارهاي بزرگي انجام دهيد هم خودتان را بسازيد که ان‌شاءالله ساخته‌ايد و هم ديگران، خصوصاً دانش‌آموزان را که به دست شما می‌سپارند. اينها امانت خدا و پيغمبر(ص) و امام زمان(عج) هستند، بايد اينها را تربيت اسلامی ‌کنيد. کار تعليم و تربيت کار بزرگي است، کار انبیا(ع) است.

 

﴿لَقَدْ مَنَّ اللّٰهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ﴾؛[3]

 

[1]. دیدار گروهي از فرهنگيان با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 4 دي 1387.

[2]. صفار، بصائر الدرجات، ص28 – 29؛ کلینی، الکافي، ج ١، ص 34؛ صدوق، الخصال، ص123؛ طبرسی، اعلام الوری، ج1، ص535.

[3]. آل‌عمران، ١٦٤. «خداوند بر مؤمنان منّت نهاد، هنگامی‌که در میان آنها پیامبری از خودشان برانگیخت که آیات او را بر آنها بخواند و آنها را پاک کند و کتاب و حکمت بیاموزد هرچند پیش از آن در گمراهی آشکاری بودند».

نويسنده: