رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 26/ارد/1401 (الاثنين: 14/شوال/1443)

67
وظایف بانوان در حفظ سنّت‌هاي اسلام
[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

﴿مَنْ عَمِلَ صَالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيينَّهُ حَياةً طَيبَةً وَلَنَجْزِينَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ﴾.[2]

اوّلاً از خداوند متعال براي همۀ شما توفيق مسئلت می‌کنم و اميدوارم بتوانيد در آن ناحيه اسباب سرفرازي شيعيان باشيد و با کسب معارف اهل‌بیت(ع) در بين زن‌هاي پاکستان نمونه باشيد.

و ثانياً براي مرحوم آیت‌الله العظمی ‌آقاي گلپايگاني طلب مغفرت می‌کنم که در تأسيس مدرسه‌اي به نام مبارک حضرت زهرا÷ اقدام فرمودند و همکاري داشتند اميدوارم همۀ اين خدمات مورد نظر حضرت وليّ عصر(عج) قرار گيرد.

وظایف شيعيان در اين زمان بسيار بزرگ است بايد در تعهد به دستورات اسلام نمونه باشيم، مخصوصاً خواهرها و خانم‌ها در رعايت حجاب و عفت به صورتي باشند که تعهدشان در بين ساير مسلمان‌ها بيشتر باشد و طوري نباشد که آنها تعهدشان زيادتر باشد، مثلاً اشخاصي که به عربستان می‌روند (حالا نمی‌دانم در پاکستان وضع اهل سنت چگونه است) ببينند آنها به اینکه خودشان را از نامحرم بپوشانند بيشتر مقيدند. شيعه چه زن و چه مرد بايد امت نمونه باشد.

 

 ﴿وَكَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيكُمْ شَهِيداً﴾.[3]

(البته تفسير اين آيه در جاي خود) اما اجمالاً از اين آيه استفاده مي‌شود که شيعه بايد امت نمونه و امت وسط و اسباب افتخار باشد، مخصوصاً در مثل پاکستان و هندوستان. در هندوستان در برابر کفار که اهتمام دارند سيرۀ خودشان را حفظ کنند و از آن تخطي نکنند يا در پاکستان بايد شيعيان نشان دهند که ملتزم به دستورات ديني و سنت‌هاي اسلامی ‌هستند.

وضعيت به صورتي نباشد که کفار سنت‌هاي کفرآميز خود را نگه دارند اما مسلمانان نسبت به سنت‌هاي اسلامی‌ و توحيدي و افتخارآميز ضعف داشته باشند و در مقابل کفار خودباختگي نشان دهند.

اميدوارم برنامه‌هایي که آنجا پياده می‌کنيد همه به نفع اسلام و شيعه و اسباب افتخار مسلمان‌ها و شيعيان اميرالمؤمنين(ع) باشد.

در آنجا دستورات و تعليمات و علوم آل محمد(ص) را فرا بگيريد، به صورتي نباشد که مرد و زن مسلمان عقب‌مانده باشند.

ما بايد همه‌جا در مکارم اخلاق و افتخارات از ديگران جلوتر باشيم البته امروز در دنيا به مطالبي افتخار مي‌کنند که آنها براي بشريت ننگ است، آنها را نمی‌گويم، بايد چيزهایي که حقيقتاً افتخار و فضيلت انسانيت است داشته باشيم و مردها و زن‌هايمان به آن اخلاق و صفات آراسته شوند مخصوصاً در فرا گرفتن و ياد دادن علوم، احکام و مسائل دين. اگر انسان اينها را به يک نفر تعليم دهد بسيار ارزشمند است. در روايت آمده است.

«كَلِمَةُ الْحِكْمَةِ يَسْمَعُهَا الْمُؤْمِنُ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ سَنَةٍ».[4]

 

حدیث کوتاهی را انسان بشنود، ثوابش از اینکه خدا را یک سال عبادت کند بالاتر است.

در مدرسۀ شما که به نام حضرت زهرا(س) است بايد اخلاق آن حضرت را فرا بگيريد.

خطبۀ حضرت را که در مسجد مدينه قرائت فرمودند بخوانيد و حفظ کنيد و در معاني آن تأمل کنيد. اين خطبه پيام‌هاي مهمّی ‌دارد که بسيار بالا و بلند است. اين پيام‌ها را بگيريم و به ديگران هم برسانيم.

وقتي حضرت زهرا÷ می‌خواستند اين خطبه را در مسجد مدينه قرائت کنند، پرده کشيدند و از پشت پرده اين بيانات را ايراد فرمودند، به‌مناسبت اینکه ضرورت پيدا کرده بود که اين حقايق گفته شود و اگر گفته نمي‌شد تا امروز مکتوم مي‌ماند و امت اسلام در انحراف قرار می‌گرفت. اين خطبه در کتاب بلاغات النساء[5] و کتاب‌هاي ديگر نقل شده است.[6] حضرت بالبديهه بدون اینکه فکر و مطالعه کرده باشند همۀ معارف دين، الهيات، توحيد، نبوت، امامت و فلسفۀ احکام و همه اسرار تاريخي که در آن هست بيان فرمودند. شما غنيمت بشماريد و اين خطبه را حفظ کنيد و در معاني آن تأمل کنيد.

من از همۀ شما التماس دعا دارم، از همۀ کساني که در اين مدرسه خدمت مي‌کنند چه خواهرها و چه برادرها تشکر می‌کنم و اميدوارم خدماتشان مورد توجه خود آقا حضرت وليّ عصر(عج) باشد.

 

 

 

 

[1]. دیدار خواهران مدرسۀ فاطمة‌الزهرا÷ از کويتۀ پاکستان با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 9 ارديبهشت 1388.

[2].‌ نحل، ٩٧. «هرکس عملی صالحی انجام دهد درحالی‌که مؤمن باشد، خواه مرد یا زن، به او حیات پاکیزه می‌بخشیم، و پاداش آنها را به بهترین اعمالی که انجام دادند خواهیم داد».

[3].‌ بقره، ١٤٣. «بدین‌گونه شما را امتی میانه قرار دادیم تا بر مردم گواه باشید و پیامبر بر شما گواه باشد».

[4]. مجلسی، بحار الانوار، ج ٧٧، ص ١٧٢. «سخن حکمتي که مؤمن آن را بشنود از عبادت يک‌سال بالاتر است».

[5]. ابن‌طیفور، بلاغات النساء، ص12 – 15.

[6]. طبری امامی، دلائل الامامه، ص111؛ طبرسی، الاحتجاج، ج1، ص131 – 132؛ ابن‌ابی‌الحدید، شرح نهج ‌البلاغه، ج16، ص211؛ ابن‌طاووس، الطرائف، ص264؛ مجلسی، بحار الانوار، ج29، ص216.

موضوع: 
نويسنده: