وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
سه شنبه: 28/دى/1400 (الثلاثاء: 14/جمادى الآخر/1443)

56
ارزش جهاد و شهادت
و هدف از تأسیس سپاه پاسداران[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

﴿إِنَّ اللّٰهَ يُحِبُّ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِهِ صَفّاً كَأَنَّهُمْ بُنْيانٌ مَرْصُوصٌ﴾.[2]

خداوند متعال در قرآن مجيد به کساني که در راه خدا مقاتله مي‌کنند، بشارت می‌دهد که آنان محبوب خدا هستند، کساني که آماده‌اند تا زماني که دشمن قصد حمله به مراکز اسلامی‌ دارد، با نهايت استحکام و قوت ايمان، براي حفظ دين و مرعوب کردن دشمن جهاد کنند، دشمن را بترسانند تا به فکر حمله و تجاوز به مملکت اسلامی ‌نيفتد، اين آمادگي از عبادات بزرگ است. قرآن مي‌فرمايد:

﴿وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَيلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللّٰهِ وَعَدُوَّكُمْ﴾.[3]

اين آمادگي موجب مي‌شود تا آنها از مسلمانان بترسند و بگويند سپاه آنان آمادۀ دفاع از دين و اسلام است، و با اين استقامت و جانفشاني که آنها دارند کسي نمی‌تواند آنان را مغلوب کند.

اينها معتقدند چه غالب شوند يا مغلوب، پيروزند، (همان‌گونه که در قرآن مجيد

 

آمده است)، اگر به صورت ظاهر غالب شوند که غالبند و اگر در راه خدا شهيد شوند، به فوز رفيع شهادت رسيده‌اند.

کسي که اين عقيده را ندارد با کشته شدن همه چيز از دست او می‌رود.

فداکاري‌هایي که هميشه در مسلمانان بوده و فوق‌العادگي آنها بر اساس همين عقيده بوده است و به همين جهت مسلمانان هميشه پيشروي کرده‌اند و توانسته‌اند در مقابل قشون دشمن مقاومت کنند.

 

[1]. دیدار پاسداران مرکز آموزشي شهيد ميثمي با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 25 مهر 1387.

[2]. صف، ٤. «خداند کسانی را دوست می‌دارد که در راه او پیکار می‌کنند، گویی بنایی آهنین‌اند».

[3]. انفال، ٦٠. «هرچه در توان دارید از نیرو و اسب‌های ورزیده برای مقابله با آنها آماده سازید، تا به‌وسیله آن دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید».

نويسنده: