رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 28/ارد/1401 (الأربعاء: 16/شوال/1443)

21
امتحانات عصر غيبت[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

بنده با عرض تشکر، اين اعياد شريفه مخصوصاً عيد سعيد ولادت حضرت سيدالشهدا(ع) و عيد ولادت حضرت بقيّة‌ الله(عج) را خدمت شما تبريک عرض می‌کنم. اميدوارم خداوند متعال همۀ شما را در راهي که در پيش گرفته‌ايد و مقصد بزرگي که به‌دنبال آن هستيد به توفيقات بزرگ نائل کند و به مقاصد حسنه‌اي که داريد برساند، مخصوصاً خوشحالم از اینکه به مسجد جمکران مشرف شده‌ايد و با مقام مقدّس حضرت وليّ عصر(عج) تجديد عهد و ارتباط برقرار کرديد، اميدوارم اين ارتباط هميشه براي شما برقرار و زنده باشد و توجهات امام زمان(عج) نصيب شما شود.

در عصر غيبت کسب رضاي امام زمان(عج) و حفظ دين و ايمان بسيار اهميت دارد. همۀ مردم موفق به حفظ ايمان نمی‌شوند. در روايت جابر بن عبدالله انصاري است که وقتي اين آيه شريفه نازل شد که:

﴿يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللّٰهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ﴾؛[2]

از حضرت رسول(ص) سؤال کرد:

يَا رَسُولَ اللهِ عَرَفْنَا اللهَ وَرَسُولَهُ فَمَنْ أُولُوا الأَمْرِ الَّذِينَ قَرَنَ اللهُ طَاعَتَهُمْ بِطَاعَتِكَ؟

«فَقَالَ(ص): يَا جَابرُ هُمْ خُلَفَائِي وَأَئِمَّةُ الْمُسْلِمِينَ بَعْدِي أَوَّلُهُمْ عَلِيُّ بْنُ أَبي

 

‌طَالِبٍ ثُمَّ الْحَسَنُ وَالْحُسَيْنُ ثُمَّ عَلِيُّ بْنُ الْحُسَيْنِ ثُمَّ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ الْمَعْرُوفُ فِي التَّوْرَاةِ بِالْبَاقِرِ وَسَتُدْرِكُهُ يَا جَابِرُ فَإِذَا لَقِيتَهُ‏ فَأَقْرِئْهُ مِنِّي السَّلامَ ثُمَّ الصَّادِقُ جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدٍ ثُمَّ مُوسَى بْنُ جَعْفَرٍ ثُمَّ عَلِيُّ بْنُ مُوسَى ثُمَّ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ ثُمَّ عَلِيُّ بْنُ مُحَمَّدٍ ثُمَّ الْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ ثُمَّ سَمِيِّي وَكَنِيِّي حُجَّةُ اللهِ فِي أَرْضِهِ وَبَقِيَّتُهُ فِي عِبَادِهِ ابْنُ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ، ذَاكَ الَّذِي يَفْتَحُ اللهُ تَعَالَى عَلَى يَدَيْهِ مَشَارِقَ الأَرْضِ وَمَغَارِبَهَا، ذَاكَ الَّذِي يَغِيبُ عَنْ شِيعَتِهِ وَأَوْلِيَائِهِ غَيْبَةً لا يَثْبُتُ عَلَى الْقَوْلِ بِإِمَامَتِهِ إِلا مَنِ امْتَحَنَ اللهُ قَلْبَهُ لِلإِيمَانِ...».[3]

ما خدا و رسول را شناختيم، اولي الامري که خداوند اطاعت آنها را مقرون به اطاعت شما کرده است چه کساني هستند؟

حضرت فرمود: «آنها جانشينان من و ائمه مسلمين بعد از من هستند اول آنها علي بن ابي‌طالب است و تا حضرت صاحب الامر(عج) اسم بردند و فرمودند او کسي است که خداوند به دست او مشرق و مغرب‌هاي زمين را فتح مي‌کند، او کسي است که غايب مي‌شود از شيعيان و دوستانش، غيبتي طولاني که باقي نمی‌ماند بر عقيدۀ به امامت او مگر کسي که خداوند متعال دل او را به ايمان امتحان و آزمايش کرده باشد».

حفظ ايمان در زمان غيبت بسيار اهميت دارد و کساني که با ايمان و عقيده ثابت مي‌مانند بايد شکر خدا را به‌جا آورند که خداوند متعال آنها را به نعمت ولايت امام عصر(عج) مفتخر و بهره‌مند فرموده است.

در عصر غيبت بعضي از امتحانات بسيار شديد است. در روايات است يکي از امتحانات در عصر غيبت راجع به بانوان است، خانم‌ها بايد متوجه باشند که امروز می‌خواهند هويت اسلامی ‌زنان را تغيير دهند، اين امتحان بزرگي است و همۀ زن‌ها از اين امتحان بيرون نمی‌آيند مگر کساني که خداوند دل آنها را به ايمان آزمايش کرده باشد و ارتباط خود را با امام زمان(عج) حفظ کرده باشند.

 

مي‌بينيد در روزنامه‌ها و مجلات، چه حرف‌ها و دعوت‌هايي مي‌شود، مي‌خواهند به اسم آزادي زن، هويت اسلام و فرهنگ اسلامی ‌آنان را عوض کنند. اينها مطالبي است که در دورۀ آخرالزمان واقع مي‌شود.

در روايتي در کتاب «من لا يحضره الفقيه» شيخ صدوق که در حدود هزار سال پيش تأليف شده است از حضرت امير(ع) نقل شده که حضرت رسول(ص) می‌فرمايند:

«يَظْهَرُ فِي آخِرِ الزَّمَانِ وَاقْتِرَابِ السَّاعَةِ وَهُوَ شَرُّ الأَزْمِنَةِ، نِسْوَةٌ كَاشِفَاتٌ عَارِيَاتٌ مُتَبَرِّجَاتٌ مِنَ الدِّينِ، دَاخِلاتٌ فِي الْفِتَنِ، مَائِلاتٌ إِلَى الشَّهَوَاتِ، مُسْرِعَاتٌ إِلَى اللَّذَّاتِ، مُسْتَحِلاتٌ لِلْمُحَرَّمَاتِ، فِي جَهَنَّمَ خَالِدَات‏».[4]

الحمدلله شما در اين موقعيتي که الآن فراهم شده تعليمات اسلام و معارف اهل‌بیت(ع) را فرا می‌گيريد، سعادت دنيا و آخرت در احکام اسلامی ‌است، غير از اسلام هيچ مکتبي نمی‌تواند بشر را به سعادت برساند. اين حرفي نيست که ما بخواهيم تبليغ کنيم بلکه با دليل و برهان براي کساني که با نظر تحقيقي در مکتب اسلام مطالعه کرده‌اند به ثبوت رسيده است. اگر بشر بخواهد از گرفتاري‌ها و مشکلاتي که دارد نجات پيدا کند، بايد به دين اسلام، و هدايت قرآن و روش اهل‌بيت(ع) تمسک پيدا کند.

شما بايد در کسب اين معارف موفق باشيد و بتوانيد ديگران را هم به اسلام گرايش دهيد.

ما بايد افتخار کنيم که مسلمان و شيعه هستيم و ولايت اميرالمؤمنين(ع) را داريم. خانم‌هايي که چادر دارند بايد افتخار کنند.

بحمدالله در اين زمان با اين‌همه تبليغاتي که عليه چادر مي‌شود بيشتر خانم‌ها ملتزم هستند، دختر خانم‌ها چادر خود را حفظ کنند و ديگران را به حفظ هويت اسلامی‌ دعوت کنند.

 

اميدوارم خداوند توفيقاتش را نصيب شما کند، مخصوصاً خلوص نيت را در خود بيشتر کنيد، تحصيلاتي که می‌کنيد، هم براي خودسازي باشد و هم براي اینکه در اين برهۀ از زمان زن‌هاي ديگر را هم نگه داريد تا منحرف نشوند و از خط اسلام خارج نشوند. اميدوارم موفق باشيد.

 

 

[1]. دیدار گروهی از خواهران طلبه با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 7 آذر 1387.

[2]. نساء، ٥٩. «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، اطاعت کنید خدا را؛ و اطاعت کنید پیامبر خدا| و اولوالامر (اوصیای پیامبر) را».

[3]. صدوق، کمال ‌الدین، ص253؛ صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ج1، ص174.

[4]. صدوق، من لا يحضره الفقيه، ج3، ص390، کتاب النکاح، باب المذموم من اخلاق النساء وصفاتهن، ح4374. «در آخرالزمان نزديک به قيامت زناني ظاهر شوند بي‌حجابان، برهنگان، خودآراستگان براي غير شوهران، رهاکردگان آیين، داخل‌شدگان در آشوب‌ها، مائلان به شهوات، شتاب‌کنندگان به‌سوی لذات و خوش‌گذراني‌ها، حلال‌شمارندگان محرمات الهي، و واردشوندگان در دوزخ».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: