رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 28/ارد/1401 (الأربعاء: 16/شوال/1443)

پاداش معلّم با خدا است

تربيت علمی ‌و اخلاقي و معلّم بودن از نظر شرافت و فضيلت کار بسيار مهمّی‌ است و شايد در جامعه کاري از اين بالاتر نباشد، البته مسئوليتش هم خيلي زياد است، در مقابل اين مقام و موقعيتي که براي معلّم و دبير هست، مطالب مادي چيزي نيست. اگر معلّم وظيفۀ خودش را آن‌طور که بايد انجام دهد، اگر دنيا را هم به او بدهند قيمت کار او پرداخت نشده است خداوند جزاي معلّم وظيفه‌شناس را خود عطا می‌کند. معلّمی ‌که مواظب است اين کودک اين نوجوان اين دانشجو آن‌گونه که لازم است تربيت شود، هم از نظر علمی ‌اسلام و مسلمان‌ها از علم او استفاده کنند، تا بتواند مردم و جامعه را به خودکفایي برساند و هم از جنبۀ اخلاقي کسي باشد که در جامعه اسباب زحمت مردم نباشد، نسبت به خودش وظيفه‌شناس باشد، خدا و پيامبر و ائمه طاهرين(ع) را بشناسد و راه راست را تشخيص دهد.

اينها مطالبي است که اگر انسان نسبت به يک نفر هم انجام دهد احيای نفس کرده است. حيات واقعي انسان به علم و اخلاق است و الا اين حيات مادي که همۀ حيوانات هم دارند.

اينکه در قرآن مي‌فرمايد:

﴿يَا أَيَّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلّٰهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْييكُمْ﴾؛[1]

اين همان هدفي است که بايد معلّم و دبير داشته باشد. حيات انساني همين است که بايد در آموزش و پرورش فراهم شود البته جاهاي ديگر هم هست مثل پدر، مادر و محيط.

 

در اين زمان که همه‌جا با هم ارتباط پيدا کرده است، انسان از همۀ اينها متأثر مي‌شود و بايد کل جامعه هماهنگ با تربيت باشد، ولي مطلبي که مردم روي آن خيلي نظر دارند آموزش و پرورش، مدارس و دبيرستان‌ها است، در اين مراکز بايد علم و عمل براي جامعه تأمين شود. در اسلام خيلي به اين مسأله اهميت داده شده است.

 

[1]. انفال، ٢٤. «اي کساني که ايمان آورده‌ايد دعوت خدا و پيامبر را اجابت کنيد هنگامی ‌که شما را به‌سوی چيزي مي‌خواند که مايه حياتتان است».

نويسنده: