وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحيم الحمدلله الذي جعلنا من المتمسکين بولاية اميرالمؤمنين و الائمة المعصومين عليهم‌السلام لاسيما مولانا بقية الله المهدي عجّل الله تعالى فرجه الشريف و رزقنا الفوز بلقائه.   با تبريک ایام مبارک ماه شریف ذی الحجة به...
چهارشنبه: 13/مرد/1400 (الأربعاء: 25/ذو الحجة/1442)

يک حديث براي پزشک معالج در لندن

من وقتي براي معالجه رفته بودم لندن در موقع بازگشت به دکتر معالجم گفتم من به شما دعا مي‌کنم ان‌شاءالله مسلمان شوي، روايتي هم براي او نوشتم، ترجمۀ انگليسي روايت را هم برايش نوشتند، گفتم اين حديث را به شما اهدا می‌کنم. پيغمبر ما مي‌فرمايد:

«الْخَلْقُ كُلُّهُمْ عِيَالُ اللهِ، وَأَحَبُّهُمْ إِلَى اللهِ عَزَّ وَجَلَّ أَنْفَعُهُمْ لِعِيَالِهِ».[1]

اين حديث را به او دادم و او خيلي اين جمله برايش مهم بود و گفت آن را نگه مي‌دارم. منفعت رساندن به بندگان خدا از اصول اساسي اسلام است.

 

سؤال: چادر سر کردن در محيطي که خانم‌ها همه با مانتو هستند اشکال دارد؟

جواب: از روز اول، رضاخان، مصطفي کمال پاشا و اروپایي‌ها می‌خواستند چادر را از سر زن‌ها بردارند چون وقتي که چادر نباشد، لباس‌هاي ديگر را مي‌شود دست‌کاري کرد اما اين لباسي است که تعليمات اسلامی ‌آن را به اين کيفيت فراهم کرده است و موجب مي‌شود که مفاتن بدن ظاهر نباشد.

البته نمی‌توانيم بگوييم که آن پوشش هم اگر جلب توجه نکند و اسباب فتنه نباشد جايز نيست ما خيلي به آن انتقاد نداريم اما از کساني که چادر دارند خيلي تعريف و تمجيد داريم و عقيده‌ام اين است که زن‌ها بايد چادر را داشته باشند و به آن افتخار کنند و در اين جهت براي خود امتياز قائل باشند.

 

[1]. حمیری قمی، قرب الاسناد، ص120؛ ابن‌ابی‌جمهور احسائی، عوالي اللئالي، ج ١، ص ١٠١؛ حر عاملی، وسائل الشيعه، ج ١٦، ص344 – 345. «بندگان خدا همه عيال خدا هستند و محبوب‌ترين آنها نزد خداوند متعال کسي است که نفعش به عيال خدا بيشتر باشد».

نويسنده: