وریز وجوهات
در پی شرکت علّامه دکتر  سیدمصطفی محقق‌داماد در همایش تغییرات اقلیمی در واتیکان، حضرت آیت الله العظمی صافی دامت برکاته، از ایشان تقدیر و تشکر نمودند.   معظم له با ارسال پیامی شفاهی، خطاب به ایشان فرمودند: اوّلاً از شرکت جنابعالی در این...
شنبه: 24/مهر/1400 (السبت: 9/ربيع الأول/1443)

عالِم، اشرف مخلوقات

در اول کتاب معالم، روايات متعددي در فضيلت علم و علما و طلاب علوم ديني است، و ثابت مي‌کند که عالِم اشرف مخلوقات است؛ چون مخلوقات را که در نظر بگيريد يا جماد هستند، يا نبات، نبات از جماد بالاتر است، نبات هم يا حيوان است يا غير حيوان، که حيوان بالاتر است، حيوان هم يا انسان است يا غير انسان، که انسان بالاتر است، انسان هم بر دو قسم است، يا عالم يا جاهل، عالِم افضل است، بنابراين عالِم افضل مخلوقات است.[1]

 

شما در راهي سير می‌کنيد که از خدمتگزاران شرع و مروّجان دين و ناشرين معارف اهل‌بیت(ع) باشيد و اين بالاترين کمال است، براي انسان تخلق به اخلاق الهي بالاترين مقام است.

«تَخَلَّقُوا بِأَخْلاقِ اللهِ».[2]

در بين صفات الهي اشرف صفات، علم است و قدرت، کسي که درس مي‌خواند و تحصيل علم مي‌کند، تفسير قرآن و معارف اهل‌بيت(ع) را ياد می‌گيرد درحقيقت متخلق به اخلاق الهي شده است.

علوم حقيقيه همان کلماتي است که در گفتار اهل‌بیت(ع) بيان شده است؛ معنويات، اخلاق و هرچه بخواهيد در بيانات اهل‌بیت(ع) است و ما احتياج نداريم تا به جاي ديگر برويم.

اميدوارم خداوند متعال شما را توفيق دهد تا بتوانيد اين علوم را فرا گيريد و به ديگران هم برسانيد، خدمتي به بشريت از این بالاتر نيست که انسان دست يک جاهل را بگيرد و از جهل نجات دهد و به علم و معرفت برساند.

همۀ کساني که به مقامات رسيده‌اند مثل علامه حلّي، محقّق و ديگر نوابغ در اول مثل بنده و شما بودند ولي خوب تحصيل کردند، زحمت کشيدند و خلوص نيت داشتند يعني می‌خواستند علوم و معارف را به دست آورند؛ به دنيا و ماديات توجه نداشتند، لذا به آن مقامات نائل شدند. من و شما هم می‌توانيم موفق شويم، اگر نيتمان را خالص کنيم و زحمت بکشيم و تلاش کنيم براي حفظ آثار علمای بزرگ گذشته که به دست ما رسيده است.

 

[1]. عاملی، معالم الدین، ص8 – 14.

[2]. مجلسی، بحار الانوار، ج ٥٨، ص ١٢٩. «به اخلاق خدا تخلّق پیدا کنید».

موضوع: 
نويسنده: